Donanım 15 OCAK 2016 / 10:00

Samsung Qualcomm'a işlemci desteği verecek

14 nanometrelik işlemci üretimi konusunda oldukça başarılı sonuçlar elde eden Samsung, ikinci nesil işlemcilerin üretimine hazırlandığını duyurdu.

Engadget'da yer alan habere göre yeni nesil Exynos işlemci üzerine çalışmalar yürüten Samsung, üretilecek yeni 14 nm’lik yeni işlemcinin hem Exynos’da hem de Qualcomm Snapdragon 820’de kullanılacağını duyurdu. Çok daha az güç harcaması beklenen ve hız konusunda kullanıcılara büyük avantajlar sunması beklenen işlemci, LPP yöntemi ile üretiliyor. İşlemcinin 2016 yılı içerisinde üretilecek birçok üst segment cihazda yer alması bekleniyor. 

Snapdragon 810 ile beklediğini alamayan ve kullancılardan özellikle ısınma gibi konularda şikayetler alan Qualcomm, SAmsung’un son dönemde Exynos ile yakaladığı başarıdan oldukça etkilenmişe benziyor. Android pazarına yıllardır işlemci desteği veren şirket, yeni nesil işlemcisi Snapdragon 820’nin üretim sürecini Samsung’a emanet ederken, Samsung’un Exynos işlemcileri üretirken izlediği “14nm FinFET” modelini izleyeceği ifade ediliyor.

FinFET teknolojisi ile birlikte kullanıcıların oldukça şikayetçi olduğu ısınma ve hız gibi sorunların önüne geçilmesi beklenirken, yeni nesil işlemcinin hem Samsung cihazlarda hem de üst segmentte yer alan cihazlarda kullanılması bekleniyor.  
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun