Donanim 21 MART 2011 / 12:50

Samsung NaviBot Nisan’da Türkiye’de

Robot süpürge Nisan'da Türkiye'de

996 liradan alıcı arayacak akıllı robot, ev sahipleri dışarıdayken bile köşe bucak temizlik yapabiliyor.

Akıllı süpürgeler hayatımıza girmeye başladı. Son dönemde fuarların yıldızı olmayı başaran bol alıcılı robot süpürgelerin fiyatları da ucuzlamaya başladı. Peki, Samsung’un yeni robot süpürgesi NaviBot nasıl çalışıyor?Navigasyon programının arkasında beyin olarak görev yapan iki adet CPU kontrol yongası yer alıyor. Bu yongalar NaviBot’un bir evi gördükten sonra hatırlamasını, objelerin ve şarj yuvasının yerini öğrenmesini sağlıyor. Cihazdaki küçük kamera, bir odanın saniyede 30 fotoğrafını çeken Visionary Mapping System (Görüntülü Haritalama Sistemi) içeriyor. NaviBot bu fotoğrafları kullanarak, evin sanal bir haritasını oluşturuyor ve mobilya, aksesuar gibi yoluna çıkıp engel oluşturabilecek objelerin tam yerlerini tespit ediyor. Akıllı süpürge en hızlı ve en güvenli güzergâhı hesapladıktan sonra da evi temizliyor.Programladığınız süpürge şarjı azaldığını anlıyor ve doğrudan şarj yuvasına giderek 2 saat içinde şarj oluyor. Samsung’un iddiasına göre şu anda piyasada NaviBot’dan daha hızlı şarj olan bir robot süpürge bulunmuyor.

Biz başında durmuyorken etrafı kırıp dökmesin?Bu tür cihazlarda akıllara bazı sorular akla geliyor. Örneğin bu cihaz her yeri kırıp dökerek mi evi temizliyor? Ya da benim istemediğim yerlere de giriyor mu?Öncelikle cihazda 38 adet algılayıcı bulunduğu için ortamdaki her nesne fark edilebildiği için robot süpürge herhangi bir yere çarpmadan temizliğini yapabiliyor. Diyelim ki girmesini istemediğiniz şömine ya da zemini ıslanmış bölgeler bulunuyor. Robotunuzu o bölgelere girmemesi için ayarlayabiliyorsunuz.Nisan ayında Türkiye’de olacak robotun 996 liradan satışa sunulması bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun