Donanim 15 EKİM 2010 / 06:12

Samsung: "Gözlüksüz 3D televizyon için yıllar gerekiyor"

Daha küçük ekranlar tamam ama büyük ekranlar için en beş yıl geçmesi gerekiyormuş.

Daha küçük ekranlar tamam ama büyük ekranlar için en beş yıl geçmesi gerekiyormuş.


3D görüntünün gözlüksüz izlenebilmesi, teknoloji ilk çıktığından beri akılların bir köşesinde duruyor. Ancak bu konuda Toshiba ve Sharp dışında pek de ilgili görünen yok. Büyük televizyon üreticilerinden Samsung da konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

Samsung Electronics Görüntü Bölümü Başkanı BK Yoon, "İnanıyorum gözlüksüz 3D teknolojisi cep telefonları, diğer taşınabilir cihazlar ya da daha küçük monitörlerde hayata geçebilir. Ancak gözlüksüz 3D televizyon önümüzdeki 5 ya da 10 yıl içinde çıkmayacaktır" dedi.

Samsung gözlüklü 3D teknolojide stereoskopi konusunda öncü oldu. Artık çoğu 3D televizyonda aynı teknoloji kullanılıyor.

Toshiba ise bu konuda tamamen farklı düşünüyor. Hatta "autostereoscopic", yani gözlüksüz 3D televizyonlarını yıl sonunda Japonya'da piyasaya sunacak. Nintendo da taşınabilir oyun konsolu 3DS'de her açıdan gözlüksüz 3D vaat ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun