Donanim 22 KASIM 2011 / 09:01

Samsung Google TV için gün sayıyor

Samsung Google TV için gün sayıyor

Dünyanın en büyük televizyon üreticisi Samsung, Google TV’lerin piyasaya sürülmesi konusunda Google ile görüşmelerin son aşamaya geldiğini açıkladı. Daha önce tanıtılan Sony markalı Google TV'lerden farklı olacağı bilgisi de verildi.İnternet üzerinden yayını alan etkileşimli televizyonların dönemi geniş bant kullanımının yaygınlaşmasını bekliyor. Birçok marka “akıllı televizyon” fikri üzerinden internet bağlantılı televizyonlarını satışa sunuyor. Son kullanıcılarda ise daha kapalı bir devre içinde yayın yapma planı bulunan Apple TV ile doğrudan internet yayıncılığı yaparak içeriğe karışmayacak Google TV büyük ilgi uyandırıyor.

Google TV’nin Sony televizyon modelleri üzerinde, Logitech set üstü kutularla gelmesi bekleniyordu. Ancak Samsung’un da devreye girmesiyle Google TV’lerin şimdiden çeşitleneceği görülüyor.

Samsung Televizyon Bölümü Başkanı Yoo Boo-keun’un yaptığı açıklamalara göre, şirket önümüzdeki yıl Google TV çözümünü tanıtacak. Rakiplerinden daha farklı bir Google TV servisi vermeyi düşündüklerini belirten Boo-keun, donanım olarak da televizyonların yeni OLED teknolojisini kullanacağını vurguladı.

OLED görüntüleme teknolojisinde daha keskin görüntüler bulunurken, arka aydınlatmaya ihtiyaç duyulmadığı için daha ince ve LCD’lere göre daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Daha önce tanıtılan Google TV’ler ne kadar değiştirilebilir?

Samsung’un yaptığı açıklamaya göre farklı tarzda bir Google TV bizlerle buluşacak. Yeni ürünün nasıl olmayacağını önceki modelleri inceleyerek tahmin etmek mümkün.

Daha önce Logitech Revue, Sony İnternet TV Blu-ray Oynatıcı ve Sony İnternet TV modelleri tanıtılmıştı. Logitech’in sunduğu aslında basit bir set üstü kutu olmakla birlikte çok işe yarayan tam boyutta bir QWERTY klavye sunuyor.

Sony ise farklı bir yol izliyor. Her iki modelinde de Playstation benzeri kontroller kullanılıyor. Bir modelde Blu-ray Oynatıcı bulunurken diğerinde doğrudan Google TV’ye bağlı bir HD televizyon.

Diğer modellere bakıldığında Samsung’un tasarımsal olarak farklılıklara gideceği düşünülebilir. Bunun yanında uzun süredir akıllı televizyonlarına uygulama geliştirilmesini sağlayarak iki milyondan fazla uygulamaya kavuşan Samsung televizyonların önemli bir avantaj sağlayacağı ortada.

2012’nin ilk yarısında televizyon dünyasında önemli gelişmelerin yaşanması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun