Donanim 09 MART 2011 / 11:12

Samsung full HD kamera Mart’ta 599 liradan satışa sunuluyor

Samsung Electronics, yaptığı açıklamada video kamera portföyünün en yeni modeli olan HMX-Q10’u pazara sunduğunu duyurdu. HMX-Q10, Samsung’un BSI CMOS sensörlü full HD video kamera teknolojisini öne çıkarıyor. Ürün Mart ayı ortasından itibaren Türkiye’de 599 liradan satışa sunulacak.

Samsung’un kendi ifadesine göre, full HD video kamera, dünyanın ilk Switch Grip özelliğini, LCD ekran aracılığıyla kolay çalışma özelliğiyle birleştiriyor. Switch Grip, kamera nasıl tutulursa tutulsun, kamera içindeki G-manyetik sensör sayesinde çekim açısını görebiliyor ve 2,7 inç LCD ekranı çekimin her açıdan yapılması için gerektiği gibi çeviriyor.HMX-Q10, kompakt, ince ve dayanıklı gövdesi sayesinde nereye istenirse taşınabiliyor. Ayrıca cihaz 4.9 MP dijital fotoğraf makinesinin görevini de yerine getirebiliyor.Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy yeni modelle ilgili yaptığı açıklamada, “HMX-Q10 bizim için özellikle önemli; zira sunduğu yüksek performanslı özellikler ve çarpıcı tasarımı ile Samsung’un süregelen yenilikçiliğinin en iyi göstergelerinden biri. Yeni model, tüm müşterilerimize bugüne kadarki en iyi video kamera deneyimini sunuyor. Geliştirdiğimiz Switch Grip özelliği sayesinde, HMX-Q10 kullanıcıların yaşam tarzlarına ve ortamına adapte oluyor; kullanıcı kameraya adapte olmak zorunda olmuyor. Buna ek olarak, LCD ekran ve Akıllı Erişim Kullanıcı Arayüzü aracılığıyla çalışan Kolay Çalışma fonksiyonu da kamera ilk kez ele alındığında bile, kullanım kılavuzuna bakılmasına gerek kalmadan harika video çekilmesini mümkün kılıyor” dedi.

Peki nedir Switch Grip?Bu özellik sayesinde, video çekimi sırasında LCD ekran video kameranın gövdesinin tutulma şekline göre adapte oluyor. Böylece kullanıcı sağ elini ya da sol elini kullanıyor da olsa, zor pozisyonlarda ya da aynı anda video çekerken başka işler yapar durumda da olsa kamerayı kullanabiliyor.Teknik özellikleriHMX-Q10, 1920x1080/60i full HD kalitesinde çekim yapıyor ve barındırdığı OIS DUO sistemi ile kullanıcının çekim sırasında elinin titremesinin video kalitesini olumsuz etkilemesini önleyerek, her defasında sabit, net videoların elde edilmesini hedefliyor. HMX-Q10’un özellikleri arasında, 5MP BSI CMOS sensörü de yer alıyor. Olağan bir CMOS sensöründen iki kat daha hassas olan bu sensör, çekim ortamında çekimden alınacak sonucu bozabilecek gürültü ve görüntü bozukluklarının azaltılmasına olanak sağlıyor ve az ışıklı ortamlarda dahi video kalitesini artırmayı hedefliyor.Kullanıcılar ayrıca tercih ederlerse daha fazla manuel kontrol özelliklerinden de yararlanabiliyor. HMX-Q10’un Kolay Manuel Mod ayarı ile kullanıcı, kullanımı kolay bir dizi manuel özelliğe (Beyaz Dengesi, Poz Değerleri, Arkadan Aydınlatma, Süre Ölçer, C.Nite vb) sezgisel arayüz aracılığıyla erişebiliyor ve video çekim ihtiyaçlarına göre uygun gördükleri özelliği kullanabiliyor. Kamerada yer alan yeni ‘Sanat Filmi’ fonksiyonu ile videolar, Hızlandırılmış, Siyah&Beyaz gibi özel efektlerle çok daha yaratıcı ve eğlenceli bir şekilde çekilebilyor.


HMX-Q10

Veri Depolama Ortamı

SDHC/SD Kartı1/4.1"(etkin1/5.8")5MP (2.07M etkin piksel)

Görüntü Sabitleme

OIS Duo (Optik Görüntü Sabitleme)

LensOIS Özellikli Schneider-Kreuznach Varioplan-HD F1.8 10x optik zum lens with OIS2.75mm ~ 27.5mm odak uzunluğu
Ek Özellikler

5MP BSI CMOS sensörü2.7” dokunmatik LCD ekranDöner Çekim (Switch Grip Kontrolü)Çift El için Tutma SapıYüz AlgılamaAkıllı Kayıt DurdurmaUltra Kompakt ve Full HD KayıtDahili USB/PC S/WOtomatik OdaklanmaYüz Algılama ( en fazla 6 kişi)Akıllı OtomatikHD Kalitede Hızlandırılmış ÇekimIntelli-Studio 2.0Tripod vidası

Ekran

2.7” dokunmatik LCD2D S-motion Grafik Kullanıcı Arayüzü

Video Kayıt

HD çözünürlük:1920 x 1080 50i

1280 x720 60pSD çözünürlük:720 x 480 60i

Pil Özellikleri

BP125A (1250mAh)


110dakika (1s50d)

Kayıt Süresi

SD                  

SF: 4s10d          

F: 5s             

N: 6s30d


HDSF: 17s30dF: 23s10dN: 34s
Fotoğraf Çözünürlüğü (Durağan Görüntü)

4.9MP (2MP)

Arayüz

USB arayüzü (USB şarj dahil)Birleşik arayüz (yalnızca çıkış)HDMI arayüz

Boyutlar

43.7 x 53.3 x 119.4 mm
Satış Fiyatı599 TL

Satışa Sunulma Zamanı

Mart 2011
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun