Donanım 12 KASIM 2015 / 14:34

Samsung Exynos 8 Octa 8890 tanıtıldı

Geçtiğimiz gün Snapdragon 820'nin özelliklerinin ortaya çıktığını duyurmuştuk. Bugün de Samsung'un akıllı telefonlarında kullandığı Exynos serisinin en yeni üyesinin özellikleri duyuruldu. Samsung'un yeni Exynos 8 Octa 8890 çipseti de performans ve verimlilik anlamında iddialı.

Yeni üst uç seviye çipseti 14 nanometre teknolojisiyle üretiliyor. 4 tane 64 bit Mongoose ARMv8 çekirdeğiyle performans gerektiren işlemler gerçekleştirilirken daha hafif işlemler de batarya tasarrufu için 4 adet Cortex-A53 çekirdeğinden faydalanılıyor. Firma, bu çipsetin %30 daha iyi performans sergilediğini belirtiyor. %10'luk bir verimlilik artışı da söylenenler arasında. Açıkçası verimliliğin biraz daha iyi olması gerektiğini düşünüyoruz. Zira günümüz akıllı telefonlarının çoğunda ciddi bir batarya sıkıntısı var.

Mali-T880MP12 GPU'sunu kullanan çipset, 4K çözünürlük desteği sunuyor. Samsung muhtemelen bu desteği Galaxy S7'de 4K ekranlarla değerlendirecektir.

Samsung'un yeni çipseti hakkında verdiği bilgiler şimdilik bunlarla sınırlı. Henüz çipsetin saat hızı hakkında bir bilgi yok. Çipsetin, 2016'nın ilk aylarında tanıtılması beklenen Galaxy S7 cihazında kullanılması bekleniyor.