Donanim 01 NİSAN 2011 / 08:55

Samsung aklandı; antivirüs programı hata yapmış

Samsung aklandı, antivirüs programı hata yapmış

Samsung dizüstü bilgisayarlardaki ‘keylogger’ iddiasına açıklık getirdi. Açıklamaya göre bilgisayarlara kişilerin hangi tuşa bastığını kaydeden yazılım yüklenmedi. VIPRE isimli antivirüs programı sıradan bir dosyayı  ‘keylogger’ sandı.Toronto’da yaşayan Muhammed Hassan’ın ortaya attığı ‘casus yazılım’ iddiası ortalığı karıştırmıştı. Hassan’ın kısa süre içinde aldığı iki dizüstü bilgisayarda da ‘keylogger’, yani kullanıcının klavyede bastığı her tuşu kaydeden casus yazılım bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Samsung konuyla ilgili başlattığı incelemesinde, Hassan’ın casus yazılımı bulmak için kullandığı VIPRE isimli güvenlik programı Windows’da yer alan bir dosyayı StarLogger isimli casus yazılım sandı. Microsoft Live Application dosyasının içinde yer alan ve Slovenya dilini temsil eden SL dosyayı virüs taraması sırasında VIPRE isimli programda ‘keylogger’ olarak görünüyor.

Günvelik şirketi F-Secure’un araştırmalarında da R540, RF710, QX310, SF510, X125 ve NF310 model dizüstü bilgisayarlarda keylogger bulunmadı. Sıradan bir dil dosyasını keylogger sanan VIPRE programının yapımcısı GFI yazılımdan henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.
YORUMLAR
Rafet Güngören 31 MAYIS 2011 / 12:42 0 0
Haberi şimdi okudum ve hayret ettim.

Güvenlik programı neden diğer makinalardaki Windows' a ait dosyalarda hatalı mesaj vermiyor da, Samsung' da veriyor. Microsoft, Samsung için ayrı bir Windows işletim sistemi mi yazıyor?

Samsung kullanıcıları ne sanıyor, kullanıcıyı bu kadar saf mı? Nasıl bir savunma bu?

F-secure neyin karşılığında alet oluyor?

Hergün bir casus program haberi okuyoruz. Çok dikkatli olmamız gerekiyor....
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun