Donanim 28 TEMMUZ 2010 / 11:00

Sahibinden.com'dan cevap

İki hafta önceki köşe yazımla ilgili Sahibinden.com yetkilileriyle görüştüm.

İki hafta önceki köşe yazımla ilgili Sahibinden.com yetkilileriyle görüştüm.

İki hafta önce, 14 Temmuz'da köşemde hayvan hakları savunucularının canlı hayvan satışı yapıldığı gerekçesiyle söz konusu satışlar durdurulana kadar sahibinden.com'a karşı boykot çağrısı yaptığını yazmıştım (http://www.btnet.com.tr/wps/portal/makale/detay?wcm.haberId=btnethaber_1279102995109)

Yazının sonunda tarafsız gazetecilik anlayışımız gereği "Eğer bir açıklama yapmak isterlerse bu köşenin sahibinden.com'a da sonuna kadar açık olduğunu belirtmek isterim" demiştim. Yazının üstüne Sahibinden.com'un PR şirketi Grayling'den Naim Bey'den telefon geldi. Naim Bey, sahibinden.com'un yetkililerinin bir ziyarette bulunup olayı bir de kendi açılarından anlatmak istediklerini söyledi. Bunun üstüne sözleştik ve Sahibinden.com Pazarlama Müdürü Hakkı Arıkan ve Pazarlama İletişimi Uzmanı Aslı Sabreden ofisimize bir ziyarette bulundular.

Sahibinden.com yetkililerinin olayla ilgili özetle dediği şey şu: "Sahibinden.com olarak geçtiğimiz sene sahibindencomboykot.blogspot.com'dan Tolga Bey ve Haytap ile bir görüşmemiz oldu. Bu görüşmede eleştirilerini dinleyip önerilerini aldık. Bir çözüm paketi oluşturma üstüne konuştuk. Satışı uygunsuz yapanların tespiti yapılacak ve buna karşı mücadele edilecekti. Onlar da bizden destek istediler. Biz de her türlü desteği vereceğimizi söyledik. Daha sonra ise Tolga Bey ve Haytap sessizliğe büründü. Fakat biz onlarla tekrardan görüşmeye açığız. Bundan sonraki süreçte ayrıca belediyelerle irtibat halinde olacağız, yine çeşitli hayvansever dernekleri ve oluşumlarıyla ve BGD ile iletişim içinde olmak istiyoruz. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak barınaklarla ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Hayvan koruma örgütleri ile her türlü işbirliğine açığız. Bu amaç doğrultusunda sahibinden.com’u evcil hayvanların gönüllü olarak sahiplendirilmesine aracı olacak bir platforma dönüştürmek amacıyla bir dizi çalışma başlatmış durumdayız. Yakın bir zamanda bu konudaki somut adımlarımızı tüm kullanıcılarımız ve kamuoyu ile paylaşıyor olacağız."

Eğer hayvan satışı yapılan bölümü biz siteden kaldırırsak, bu işi kalitesizce yapan birçok site ortaya çıkar, bütün bu ilanlar birçok siteye dağılır. Bu da bu işin daha denetimsizce yapılmasına, kontrolden çıkmasına, hayvanların daha çok zarar görmesine neden olabilir. Biz hem desteğe açığız hem de destek vermeye. Aksiyon odaklı olmak istiyoruz"

Benim görüşmemizden edindiğim izlenim sahibinden.com'un da gelen tepkileri ciddiye aldığı, gözardı etmediği yönünde. Birçok kişinin el atmadığı, görmezlikten geldiği veya fark etmediği Türkiye'de barınak gerçeğini görmeleri ve barınaklarla görüşmek istemeleri de çok olumlu. Birşeyler yapmak istedikleri ortada yani.

Olayın bir boyutu da işin felsefi ve etik tarafı tabii. Burada bir anlayış meselesi ve farklılığı ortaya çıkıyor. Etik açıdan bir hayvanın bir ürünmüşcesine, bir ticari malmışcasına satılması meselesi. Bu noktada hayvanseverlikle hayvan hakları savunuculuğunun farkı ortaya çıkıyor belki. Evinizde bir hayvan besleyebilirsiniz, hayvanseversinizdir, ama bu daha çok merhamet ve şefkat duygularınızla ilgilidir, ama diğer yandan tüm canlıların çektiği acılara, zulümlere duyarlılığınız ve empatiniz fazla ise bir insan hakları savunucusu olduğunuz gibi aynı onun gibi bir hayvan hakları savunucusunuzdur da.

Ben salt bir hayvanseverlikten öte hayvan hakları savunuculuğunu da gerekli görüyorum. Petshopların varlığı, hayvanların birer kafeste tutulması beni çok rahatsız ediyor ve buna isyan ediyorum. İnternette canlı hayvan satışı da hayvan hakları açısından etik açıdan doğru denemez, bir hayvan hakları savunucusu olarak tabii bu benim şahsi görüşüm. Ama satışı yasaklanmalı mı konusunda bir tereddüte de sahibim. Bu noktada yapılacak şey kanımca, ilk planda bu işin mümkün olan en insani şekilde yapılmasını sağlamak, bunu yapanları, aracı olanları en sıkı şekilde denetlemek olmalı. Satışların hayvanlara zarar gelmeyecek, onların özgürlükleri ve yaşam alanlarını kısıtlanmayacak şekilde yapılması gerekiyor. İşin içinde bir canlı olunca doğal olarak sorumluluklar da artıyor ve artmalı da.

Ve somut bir proje olarak yapılacak en önemli şey, barınaklarla işbirliği içinde olunması. Sahibinden.com'da bu yönde bir isteği gördüm, umarım bu devam eder ve bir sonuca ulaşır.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun