Donanim 09 ARALIK 2008 / 10:36

Sağlıkta ücretsiz bakım dönemi

Geçtiğimiz hafta sevgili oğlumuz ailemize katıldı. Hastanede geçen zamanda öğrendiğim önemli birkaç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz hafta sevgili oğlumuz ailemize katıldı. Hastanede geçen zamanda öğrendiğim önemli birkaç bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Çoğumuz şu ya da bu nedenle özel hastanelerde tedavi oluyoruz. Ancak 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan hükümle özel hastaneler aşağıda sayacağım tedavi işlemleri için hastalardan ücret alamayacak. Bunun için bir sosyal güvencenizin olması yani SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı gibi kurumlara üye olmak yeterli. Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta uyanık hastane yöneticilerinin faturaları ücretsiz tedaviler için değil de başka bir tedavi için kesip kesmediğini kontrol etmek. Tamamen ücretsiz olan kanser tahlillerini faturada diyabet tahlili gibi gösteren hastaneler olduğunu duyuyoruz.


Şimdi sıkı durun. Eğer 1 Ekim’den sonra aşağıdaki maddelerden biriyle ilgili tedavi görüp ücret ödediyseniz faturanızla sağlık bakanlığına başvurmanız durumunda ilgili hastane hakkında derhal soruşturma açılıyor ve eğer varsa sosyal güvenlik kurumuyla anlaşması bitiriliyor.


Umarım hiç kimsenin ihtiyacı olmaz diyerek aşağıdaki listeyi bilgilerinize sunuyor, sağlıkla geçecek bir bayram diliyorum.


1) Acil servislerde sunulan sağlık hizmetleri ile acil haller nedeniyle sunulan sağlık hizmetleri,


2) Yoğun bakım hizmetleri,


3) Yanık tedavisi hizmetleri,


4) Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi, radyo izotop tedavileri),


5) Yenidoğana verilen sağlık hizmetleri,


6) Organ, doku ve hücre nakilleri,


7) Doğumsal anomaliler için yapılan cerrahi işlemlere yönelik sağlık hizmetleri,


8) Diyaliz tedavileri,


9) Kardiyovasküler cerrahi işlemleri.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun