Donanim 05 EKİM 2010 / 11:22

Sağlık gittikçe hasta merkezli hale geliyor

E-sağlık ve tele sağlık konferansında bilişimle birlikte sağlığın gittikçe hasta merkezli hale geldiği ve kişiselleştiği vurgulandı.

E-sağlık ve tele sağlık konferansında bilişimle birlikte sağlığın gittikçe hasta merkezli hale geldiği ve kişiselleştiği vurgulandı.


Bilişim Zirvesi’nin ikinci günündeki tematik konferanslardan biri sağlık sektörü üstüne oldu. E-sağlık/Tele Sağlık konferansında e-sağlık ve telesağlık uygulamalarının, hastane bilgi yönetim sistemlerinin geleceği, bilişimle sağlıkta bakım kalitesini yükseltmek üzerine öngörüler paylaşıldı, bilgi ve fikir alışverişleri yaşandı, çeşitli başarı öyküleri anlatıldı.

Konferansın sunuşunu gerçekleştiren Tıp Bilişimi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Cenk Tezcan, sağlığın giderek birey odaklı olmaya başladığını ve kişiselleştiğini söylerken, bilişimin doktorların bir alternatifi değil, doktor ve hemşirelerin işini kolaylaştıran bir bileşen ve artık kullanımı zorunlu hale gelmeye başlayan bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Tezcan’dan sonra söz alan Oracle Doğu Avrupa Sağlık Sektörü İş Geliştirme Direktörü Miroslav Koncar, sağlıkta maliyetlerin yükseldiğine, bu maliyetlerin önüne geçmek için bilişimden yararlanma ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Avrupa e-sağlık pazarının 15 milyar avroya ulaştığını, EMEA’da BT pazarının yüzde 6’sını artık e-sağlık alanının kapladığını anlatan Koncar, e-sağlığın hastayı merkeze koyduğunu, hasta odaklı çözümler gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Sağlıkta mobil uygulamalar hakkında bir sunum yapan Vodafone Sağlık Çözümleri Başkanı Joaquim Croca, sağlık sektöründe taleplerin arttığına dikkat çekerken, maliyetleri minimize etme, zamanı etkin kullanmak için mobil ve telekom çözümlerinin kullanımının da arttığını ifade etti. Croca, Vodafone’un bu alandaki çözümlerini hakkında da bilgi verdi.

Croca’dan sonra bir konuşma yapan T.C. Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ekrem Atbakan, son 8 yılda sağlık alanında gerçekleştirilen iyileştirmeler ve yenilikleri hatırlatırken, projelerin sonuçlarını alma dönemine girildiğini, evde sağlık hizmetlerinden elektronik reçete uygulamasına kadar birçok alanda ileriki dönemlerde projelerin artarak süreceğini kaydetti.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun