Donanim 29 KASIM 2011 / 14:58

Sabit diskte 70 milyon açık var

Dünyadaki sabit disk üretimi son çeyrekteki 180 milyonluk ihtiyacın sadece 110 milyonunu karşılayabildi.Yaklaşık 2 ay önce gerçekleşen su baskınları nedeniyle zor günler yaşayan Tayland’da üretim sektörü de sekteye uğradı. Üretim ve dağıtım kanallarındaki düzensizlikler nedeniyle özellikle sabit disk üreticileri zor durumda kaldı.

Sabit disk üretim tesislerinin yoğun olduğu bölgeden gelen bilgilere göre, 2011 yılının son çeyreğinde sektörün ihtiyaç duyduğu 180 milyon sabit diskin sadece 110 milyonluk kısmı üretilebildi. Bu da hem üreticileri hem de bağlı sektörleri büyük sıkıntıya soktu.

Yükselen fiyatlar pazarı olumsuz etkiliyor

Yeterli diskin sağlanamaması gerek Acer, Asus ve Dell gibi büyük müşteriler, gerekse son kullanıcılar için büyük bir fiyat sorununu gündeme getiriyor. Bilgisayar üreticileri siparişlerde öncelik sağlamak için çalışıyor ve yükselen fiyatları ürünlerine yansıtmak zorunda kalıyor. Bu da dolaylı olarak (sınırlı da olsa) pazarın daralmasına sebep oluyor.

Bazı üreticiler sıkıntının yeni yılın ilk çeyreği içinde azalmasını bekliyor ama fiyatların normale dönmesinin ne kadar süreceği belirsiz. Kötümser bakış açısıyla bakıldığında ise sorunun sektörü 2012 yılının ortalarına kadar etkilemeye devam edeceği öngörülebilir.