Donanim 11 MAYIS 2011 / 17:23

Sabit disk sektörünü deprem vurdu

İki sabit disk üreticisi, depremden sonra üretim için gerekli parçaları bulmalarının zorlaştığını açıkladı.Sabit disk üretiminin beş oyuncusundan ikisi; Western Digital ve Hitachi, Japonya depreminin ardından sabit diski oluşturan bazı parçaları bulmakta zorluk çekmeye başladıklarını açıkladı.

Texas Instruments ve Renesas Electronics, sabit disk üreticileri için büyük önem taşıyan çiplerin üretiminin yeterli seviyede olduğunu belirtse de sabit disk üreticilerinin ikinci çeyrekte de bu sıkıntıları yaşayamaya devam etmesi öngörülüyor.

Japonya’da bulunan fabrikaları deprem ve sonrasında yaşanan Tsunami felaketine yenik düşen çip üreticileri Japonya dışındaki üretim alanlarından çip sağlamaya çalışıyor. Bu da düşük olan üretim hacminin sabit disk fiyatlarına yansımasına sebep oluyor. Digitimes’ın verdiği bilgiye göre ise sabit disk fiyatları Nisan ayından bugüne 10-15 cent kadar yükseldi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun