Donanim 07 KASIM 2009 / 12:25

Saatler için de bandrol ödemeyecek miyiz?

En pahalı iletişim vergisini ödeyenler, en pahalı cihazları da kullanır…

En pahalı iletişim vergisini ödeyenler, en pahalı cihazları da kullanır…

İletişim alanında dünyanın en yüksek vergilerinden birini ödeyen teknoloji kullanıcılarımız artık cep telefonundan uydu alıcısına, MP3 çalardan, radyolu koşu bandına kadar alacakları her cihaz için KDV ve ÖTV’nin dışında TRT için de bandrol ücretleri ödeyecekler. Hem de bu ücreti aldıkları cihazların fiyatı üzerinden ödeyecekler. Yani bir araba alırsanız, bandrol ücreti arabanın değeri üzerinden ödenecek. Ya da uçak, yat alırsanız ödeyeceğiniz ücret buna göre değişecek.

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi TRT bandrol uygulaması yeni bir uygulama değil ama son değişiklikle hem bandrol ödenen cihazların kapsamı genişletildi hem bandrol için ödenen ücretlerin (ben buna vergi diyorum) oranları yükseltildi. Bandrol oranları binde 8 ile yüzde 16 arasında değişiyor.

Bu olay aslında neredeyse bir ay önce gündeme geldi. Mobisad ve CHP’nın bunu yargıya götüreceği dışında hiçbir tepki ortaya çıkmadı. Vatandaşımız, bu para “doğrudan” cebinden çıkmadığı için pek bir tepki göstermedi (zaten ne zaman gösterdi ki). Demek ki vatandaşın sabır taşı hala sapasağlam duruyor. O zaman yöneticilerimiz yeni vergileri de gündeme getirebilir, hatta gündeme getirmeden doğrudan uygulamaya geçebilirler.

Radyo ve televizyon alıcısı olan her cihaz için ödenen bandrol ücretleri TRT’ye katkı olarak gidiyor. Ama sanırım bu arada bir ürün unutulmuş.  Saat, evet kolumuzdaki, evimizdeki, masamızdaki saatlerden bahsediyorum. Bizler yıllardır saatlerimizi ayarlarken TRT’nin saatini dikkate almıyor muyduk. TRT bir nevi “saatleri ayarlama enstitüsü” görevi görmüyor muydu? O zaman saatlerin ne suçu var. Neden saat alırken de TRT’ye bandrol ücreti ödemiyoruz.

Evet “ne kadar saçma bir düşünce” dediğinizi duyar gibiyim ama yarın bununla ilgili bir düzenleme duyarsanız hiç mi hiç şaşırmayın. Benden söylemesi…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun