Donanim 15 OCAK 2009 / 08:57

RTÜB ne zaman açılıyor?

TV yayınları için RTÜK varsa, neden internet için bir RTÜB olmasın?

TV yayınları için RTÜK varsa, neden internet için bir RTÜB olmasın?

YouTube veya daha genel tabiriyle internette video izleme ile pek fazla ilgili değilim. Öyle her yeni çıkan ‘fenomen’ videoları izleyen, “Bebek çok şekerdi, kız ne güzel dans ediyordu, köpek ne güzel zıplıyordu” yorumları yapan biri değilim anlayacağınız. İzleyen ve yorum yapanların da kendi tercihleri, interneti kullanma alışkanlıklarıdır. Onları eleştiremem.


Benim internette video’dan anladığım, belki hatıraları canlandırmak için bir – iki eski video klip arayıp bulmak, hobilerimle ilgili videolarla karşılaşırsam üşenmeyip seyretmek ve mesleğimle, işimle ilintili videoları da mümkün olduğunca takip etmekten ibaret.  


O yüzden YouTube’a getirilen yasak açıkçası bir kullanıcı olarak beni etkilememişti. Belki dünyanın en çok ilgi çeken, en çok içeriğe sahip, en hızlı güncellenen platformu olabilirdi ama DailyMotion, MetaCafe gibi benzer ortamlar da işimi görüyordu hani. Zaten YouTube yasaklı olsa da tıpkı eskiden kısa dalga radyo istasyonlarında olduğu gibi bir kablosuz ağda çalışmazken, diğerinde 5 kuvvetinde çekebiliyor.


Ancak, geçtiğimiz günlerde CES fuarından haberler alabilmek için gezinirken çok ilgimi çeken bir konu hakkında bir video’ya rastladım. YouTube’a yüklenmişti, dolayısıyla fare tıklamalarına karşı beton gibi sağlamdı. Birkaç yerde aradıysam da video’yu bulamadım.


Şimdi… YouTube yasağıyla ilgili çok şey söylendi, yazıldı. Onları buraya taşıyıp özetlememe gerek yok. Benim aklıma takılan şu; geleneksel medya ve internet medyası arasında farklar olduğu doğru. Ancak ortada bir uçurum da yok. Nasıl TV yayınları için RTÜK devreye giriyorsa, belki de adı RTÜB olacak bir yapı ortaya çıkarılamaz mı? Hazır espriyi buldunuz gülüyorsunuz değil mi? Onca kurumlar, başkanlıklar, kanunlar, yasalar devreye giriyor. Farklı bir mecra, farklı kanunları var ve saire ve saire ile günler geçiyor, ortada bir çözüm yok. Ona da ben gülüyorum. Dedim ya YouTube içeriği olsun olmasın derdim değil. Ama YouTube’a erişmemek var ya, o koyuyor adama…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun