Donanim 02 ARALIK 2008 / 11:55

Rockstar DRM’i alıyor, GTA IV’de kopya işi zorlaşıyor

Rockstar, içerik kontrolü için EA’nın Spore oyununun hem çevrimiçi, hem de sabit sürümlerinde yer alan SecuROM 7 teknolojisini kullanacağını açıkladı.

Rockstar, içerik kontrolü için EA’nın Spore oyununun hem çevrimiçi, hem de sabit sürümlerinde yer alan SecuROM 7 teknolojisini kullanacağını açıkladı.


Müzik ve oyun sektörünün en tartışmalı konularından biri olan sayısal haklar yönetimi (DRM) bir yandan korsan yazılım satışlarını durdurmaya çalışırken diğer yandan kullanıcıların tepkisini çekedursun; Rockstar Games Grand Theft Auto oyununun son sürümü olan GTA IV PC için DRM kullanmaya karar verdiğini açıkladı.Rockstar’ın açıklamasına göre, EA’dakinin tersine GTA IV’te oyunun yüklenebileceği bilgisayar adedinde herhangi bir sınır olmayacak. Ayrıca bu sistemle oyuncular başka bir bilgisayar üzerinden de oyunlarını aktive edebilecekler. Sistemin olumsuz yanıysa Spore’un SecuROM 7 sürümünün tersine, GTA IV'te oyunu oynayabilmek için diskin daima sürücüde kalmasının gerekmesi. Ayrıca ekran kartı, bellek veya işlemci gibi temel sistem donanımlarını güncellediğinizde oyunu yeniden etkinleştirmeniz gerekecek.


 


EA geçtiğimiz aylardan Rockstar'ı satın almak istemiş, ancak bu girişim Rockstar'ın olumsuz cevabıyla sonuçlanmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun