Donanim 26 OCAK 2010 / 06:31

Robot mu, insan mı?

Hayalperest sinemacıların hayatımıza soktuğu, “robotlar ne zaman dünyaya hâkim olacak” sorusu iyice can sıkmaya başladı.

Hayalperest sinemacıların hayatımıza soktuğu, “robotlar ne zaman dünyaya hâkim olacak” sorusu iyice can sıkmaya başladı.

BTnet.com.tr'de ve farklı haber kaynaklarında okumuşsunuzdur mutlaka. 25 Ocak, Ford fabrikasında çalışan Robert Williams'ın bir robot tarafından ezilmesinin 31. yıldönümüydü. Hayalperestler bu olaya, "robotlar ilk kanı döktü" diye başlıklar atmış mıydı o dönem bilmem ama günümüzde gelişen yapay zekâ teknolojileri birilerini fena halde korkutuyor.

Bu korkunun sebebi ne derseniz Amerikan sinemasını daha yakından takip etmenizi öneririm. Özellikle Blade Runner (Türkiye'de Bıçak Sırtı çevirisiyle gösterildi) ile başlayan giderek daha da zeki hale gelip dünyaya ve dolayısıyla insan ırkına egemen olan robotlar fikri, Battlestar Galactica gibi kült diziler ve Terminator serisi ile Artificial Intelligence (Yapay Zekâ) gibi filmlerle tavan yaptı.

Peki, gerçekten robotların gelişip insan ırkına üstünlük sağlaması mümkün mü? En azından bizim ömürlerimiz için geçerli değil ama dünya var olursa bundan 250 yıl sonra ne olacağını kestirmek de çok mümkün değil. Özellikle filmlerde bize kabul ettirilmeye çalışılan insan görünümlü robotların üretilebilmesi; Doğan görünümlü Şahin üretmek kadar kolay değil. O ebatta ve insan gibi hareket edebilen metal bir aksamı insan derisi ve dokusuyla kaplamaktan bahsediyorum ki bu gerçekten bugünün teknolojisi ve düşünce yapısıyla çok mümkün görünmüyor.

Ancak makine görünümünden uzaklaşmayacak ve metalin gücünü insan ırkı üzerinde kullanabilecek kadar zeki robotlar yapılması da mümkün. Özellikle gelişen işlemci teknolojileri bu konuyu mümkünmüş gibi gösterse de bu makinelerin "çok akıllı" hale gelebilmesi için uzun bir evrim süresine ihtiyaçları var. İnsanlar evrimleşti mi, tanrı tarafından mı yaratıldı tartışmaları insanlar bu evrende hüküm sürdüğü sürece tartışılacak belki. Ama robotların özellikle mutfak robotlarının evrim geçirmeye başlaması ciddi bir tehlike anlamına gelebilir, aman dikkat!

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun