Donanim 30 EKİM 2008 / 07:45

RIM'den yeni cep telefonu: Storm

BlackBerry üreticisi Research In Motion, iPhone benzeri Storm cep telefonunun prototiplerini geliştiriciler konferansında tanıttı.

BlackBerry üreticisi Research In Motion, iPhone benzeri Storm cep telefonunun prototiplerini geliştiriciler konferansında tanıttı.


Research In Motion (RIM) mühendisleri sunumlarında şirketin Java uygulamaları programlama arabirimleri hakkında bilgi verdi. RIM’in kaynak kodlarını kullanıma sunup sunmayacağını konusunda RIM yazılım geliştiricsi Cassidy Gentle; bu alanda araştırma yapan açık kaynak yönetim takımlarının olduğunu, Eclipse ve Java’nın mobil cihazlarından bazılarının açık kaynak temelinde kullanıma sunulabilceğini ancak API’ler ya da diğer yazılımlar için bunun şu an çok büyük bir adım olacağını açıkladı.


 


Şirket, Blackberry yazılımının Storm cep telefonu için özel tasarlanan 4,7 versiyonunun yolda olduğunu söylüyor. Cihazda, güç geribildirimi ve tıpkı iPhone gibi portre ve  peyzaj modları arasında otomatik geçiş sağlayan "accelerometer" özelliğine sahip bir dokunmatik ekran bulunuyor. Küçük tuş takımlı diğer Blackberry modellerinin aksi geniş ölçekli bir tutum sergiliyor. Dört bantlı cep telefonu 3G’yi destekliyor ama Wi-Fi ağlarına erişilemiyor. Şirket Storm cep telefonunu dört ya da altı hafta içinde piyasaya sunacağını, ilk satışın Verizon tarafından yapılacağını açıkladı.


Aynı zamanda şirket SQLite adı verilen bir API geliştiriyor. Bu sayede müşterek ya da Web veritabanlarında daha gelişmiş bağlantı kurmayı istiyor. RIM ayrıca diğer Java standartlarını da alarak video kameralarda flaş kontrolü ve zumu, Bluetooth klavyesini, ses tanıma özelliğini geliştirmek istiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun