Donanim 28 AĞUSTOS 2012 / 10:53

Retro tasarımla teknoloji bir araya geldi

Retro tasarımla teknoloji bir araya geldi

Samsung’un baş tasarımcısı Ji-Kwang Kim, klasik hoparlörlerin tarzıyla, en son ses teknolojisini bir araya getirerek çift yuvalı sistemli "DA-E750 Kablosuz Audio Dock"u yarattı.

Müzik severler canlı müzik deneyiminin sunduğu farklılık konusunda hemfikir olsalar da, kaydedilmiş ses kalitesi de en az canlı müzik deneyimi kadar önem taşıyor. Eski dönemlerde, hoparlörler tıpkı el yapımı aletler ve lüks mobilyalar gibi hakiki ahşaptan yapılıyordu. Sunta veya plastikten yapılan modern cihazlardan farklı olarak, bu hoparlörlerin çarpıcı tasarımı ve ses kalitesi, onları farklı bir noktaya yerleştiriyordu.

Bu doğrultuda hareket etmek isteyen Samsung, yeni ürününün kasasında gerçek kiraz ve bubinga ağacı kullanarak retro bir tasarımla, en son ses teknolojisini bir araya getirdi. Lüks sınıfa giren piyanoların üretiminde de kullanılan bu ağaçlar, elle sekiz kat boyanıyor ve her bir boyama işleminden sonra 12 saatten fazla bir süre doğal ortamda kurumaya bırakılıyor.

Gövdenin tamamlanmasının ardından, mühendisler hassas bir süreç olan yüksek teknoloji elektronik parçalara iç kısımda yer oluşturma çalışmalarına başlıyorlar. Alışagelmişin aksine, bu hoparlörlerde elektronik parçalar plastik bir muhafazaya yerleştirilmiyor. Sekiz kat kaplaması sayesinde ahşap gövde mükemmel bir rezonans ve ses kalitesi oluşturmaya en uygun yapıya sahip oluyor.Bütün özelliklere tek ekrandan ulaşılabiliyor

Ön kısma bakan kontrol panelinin solunda ve sağında yer alan cam elyaf hoparlörlerin uyumlu çalışması sayesinde orta ve uzun sürelerde en iyi ses kalitesi ortaya çıkıyor. Cihazın alt kısmına gizlenmiş güçlü bir dahili subwoofer 100 vat ses üretiyor. Hoparlörler kâğıt yerine cam elyaftan üretilirken, hoparlörler vakum tüpü, yerleştirme mekanizması ve diğer özellikler bir araya geldiğinde ses yuvasına görsel çekiciliğinin yanında ritmik ve dairesel bir görünüm de kazandırıyor.

Cihaz üst kısmında yer alan dairesel kontrol paneliyle kullanıcıların zarif ve basit tasarımdan ödün vermek zorunda kalmaksızın ses, oynatma/duraklatma, AllShare Play, AirPlay ve Bluetooth ayarlarına kolaylıkla ulaşabilmelerine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra farklı ebat ve genişliklere sahip hem Galaxy hem de Apple cihazlarını destekliyor.

Eylül ayında satışa çıkması beklenen cihazın fiyatı henüz belli değil.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun