Donanim 09 HAZİRAN 2011 / 09:20

Renkli lazerde neden para basılmaz?

Renkli lazerde neden para basılmaz? İşte bu yüzden!

Stüdyo kalitesinde baskılar alabilen muhteşem yazıcılar bazı işlerde tamamen çaresiz.Sahte para, sertifika veya diğer resmi dokümanları renkli lazer veya LED yazıcıda basabilir misiniz? Aslında bazı printer modelleri bunu yapabilme becerisine sahip ama yetkili merciler bu tarz bir girişimi önlemek için halihazırda adımlar atmış bulunuyor.

Yazıcıda, yazısı olmayan bir görsel basın ve buna parlak bir ışığın altında yakından bakın. Sayfayı kaplayan sarı noktaları görebilirsiniz. Bu noktalar mikroskobik bir kod ve kamu kurumlarına bunu yaratan yazıcıyı takip etme imkanı veriyor. Böylece yazıcının düğmesine basan kişiyi bulmak da kolay oluyor.

Kağıt üzerindeki kod çok gizli

PC World’e göre bu kodun nasıl basıldığı ve nasıl bir veri içerdiği bir sır. Yazıcı üreticileri de bu konuda ağızlarını sıkı tutuyor. 2005 yılında ‘Elektronik Sınır Vakfı’ Xerox marka bir renkli lazer yazıcıda sahteciliğe karşı bir kod oluşturdu. Vakfın incelediği dokümanlarda tarih ve zaman baskısı vardı ve yazıcının bulunduğu yere doğru takip edilebilirdi.

Bu konunun üstüne giden vakıf, 2008 yılında Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası’ndan yararlanarak ve yazıcı takip teknolojisini kullanarak yüzlerce sayfayı ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı ‘Gravür ve Baskı Bürosu’nda buldu.

Devlet kurumlarının bu teknoloji üzerinde çalışma stratejisine dikkat çeken uzmanlara göre, hedef, dışarıya mümkün olduğunca az bilgi çıkması.

En ucuz yazıcılarda bile var

Aradan geçen zamanda lazer yazıcıların daha da elde edilebilir hale gelmesi, bu takip teknolojisinin herkese bir adım daha yaklaşmasını sağlıyor. Uzmanlara göre, alt segmentte bir Dell renkli lazer yazıcı ev kullanıcıları için birkaç yüz dolar ve bunlar da takip noktalarını barındırıyor.

Bu noktaları fark eden kullanıcılar da haklı olarak şaşırıyor. Tüm bu teknolojinin anlamının ne olduğuna dönüp bir bakarsak, sizin için hiçbir anlamı olmadığını ve bundan kurtulma şansınızın da pek olmadığını görüyoruz.

PC World 2004 yılında sarı nokta tartışmalarını açıkladığı zaman, bu teknoloji halihazırda 20 yaşındaydı. Uzmanlara göre, artık sarı noktaları kullanmayan yeni nesil takip teknolojileri kesinlikle var. Paranoyak olmak için de sebep çok zaten.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun