Donanım 29 ARALIK 2015 / 17:24

Razer Deathstalker Chroma inceleme

Oyunculara özel çiklet klavye.

Her ne kadar oyun donanımlarında "mekanik klavye candır", "MMO'larda bol tuşlu fare gerekir", "farelerde DPI çok çok önemlidir" gibi bol bol önerilerde bulunuyor olsak da şunu göz önünde bulundurmak gerekiyor: en iyi klavye ve fare, alıştığın klavye ve faredir. 2 yıl aralıksız aynı fareyi kullanmış, buna alışmış biri için dünyanın en iyi, en pahalı faresini getirseniz bile beğenmeyebilir, alışamayabilir, eski performansını gösteremeyebilir.

Bu noktada klavye tarafında en çok sıkıntı çeken oyuncuların, dizüstü bilgisayardan masaüstü bilgisayara geçenler olduğunu da söylememiz mümkün. Yıllarca çiklet klavye kullanan dizüstü bilgisayar kullanıcıları, masaüstüne geçiş yaptığında bu tip klavyeleri bulamıyorlar. Haliyle yeni bir alışma süreci gerekiyor ki bu süreç olumlu gitmeyebilir de. Eski bir profesyonel oyuncu olarak, başka bir profesyonel oyuncu arkadaşımın bu tip bir durumla karşılaşıp, oynadığı oyuna dizüstü bilgisayarda devam etme kararı aldığıyla da karşılaştım.

Oyuncu donanımı denince akla ilk gelen markalardan Razer, mekanik klavyelerinin yanında farklı ve beklenmeyen bir ürünle karşımıza çıkıyor: Deathstalker Chroma. Farklı olmasının sebebi ise neredeyse bütün masaüstü klavye üreticileri çiklet klavyeden kaçınıyorken oyuncu klavyesi olarak çiklet tuşları tercih etmiş olması. Ön bilgileri verdiğimize göre artık yavaş yavaş incelememize geçebiliriz.

Öncelikle tasarım

Deathstalker Chroma, klasik Razer çizgilerini taşıyan, genel olarak sade fakat aynı zamanda köşeli bir tasarıma sahip. Klavyenin alt kısmı, bileğimizi koyabilmemiz için uzun tutulmuş. Bu kısım, pek çok klavyenin aksine ayrılabilir bir yapıda değil.Klavye tuş dizilimiyle ilgili çok fazla yorum yapmayacağım. Zira bana ulaşan test ürününde Türkçe karakterler yok ve Enter tuşu yarım (OLAMAZ!). Razer'dan aldığım bilgiye göre Türkiye'de satılacak olan ürünlerde, bizlerin kullanmaya alıştığı tuş dizilimi bulunacak. Dolayısıyla çok karıştırmayalım buraları.

Klavyenin herhangi bir bölümünde macro tuşu bulunmuyor. Medya tuşları ise F1 - F12 arası tuşlara, Fn butonu aracılığıyla ulaşılabilecek şekilde ayarlanmış. Bir oyuncu olarak bunu beğenmediğimi söylemeliyim. Zira ben de oyun oynarken müzik dinleyebiliyorum ve sesi açmak - kısmak veya şarkıyı geçmek için her iki elimi bırakıp Fn tuşuyla beraber F tuşlarını aramak zorunda kalmayı sevmiyorum. Üst tarafa birkaç medya tuşu eklemek çok zor bir şey olmasa gerek.

Gelelim tuş yapısına. Biraz önce de belirttiğim gibi tuşlar çiklet yapıda. Dizüstü bilgisayarlarda sıklıkla kullanılan bu tuş tipi, dizüstü bilgisayar kullanmaya alışkın kullanıcılar için son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Tuşların ve anahtarların kalitesi, tuşlara basıldıkça kendini hissettiriyor. Ayrıca yazı yazarken de sıkıntı çıkarmıyor. Yazı yazarken -bana gelen ürünün yarım Enter tuşuna sahip olması dışında- herhangi bir sıkıntı çekmedim. Fakat oyunlarda yıllarca standart oyuncu klavyesi, 6 aydır mekanik klavye kullanan biri olarak hiç alışamadığımı da belirtmem gerek. Oldum olası dizüstü bilgisayar klavyelerinden nefret ettiğim doğrudur. Dolayısıyla bu klavye "bana göre" değil. Bu noktada yeniden hatırlatmamı yapmam gerek: Dizüstü bilgisayar klavyesine alışkınsanız bu klavye size göre.

Renk cümbüşü

Deathstalker Chroma'nın çok başarlı bir aydınlatma sistemi var. Her bir tuş için ayrı ayrı, 16 milyon farklı renk aydınlatması kullanılabiliyor. Bu aydınlatmanın son derece parlak ve çevresinden sızıntı yapmayacak şekilde ayarlanmış olması, en çok hoşuma giden noktalardan biri oldu. Zira kimi aydınlatmalı klavyelerde ışık parlaklığı eksik kalıyor, kimisinden tuşun sağından solundan ışık sızıyor. Razer bu konuda gayet iyi iş çıkarmış.Razer Synapse yazılımını kullanan ürün, bu yazılım sayesinde bol miktarda ayarlamaya imkan sağlıyor. Mesela üzerinde ekstra macro tuşu bulunmuyor olsa bile Synapse aracılığıyla macromuzu hazırlayıp, klavye üzerinde herhangi bir tuşa atamasını gerçekleştirebiliyoruz. Synapse üzerinden klavyenin ışıklandırma sistemi üzerine de ciddi müdahaleler edebiliyorken, klavyenin müzik esnasında spektrum analizör görevi görebilmesi gibi enfes, bir o kadar da uçuk 3. parti uygulamaları da yüklenebiliyor. 3. parti uygulamalarının hazırlanabilmesi için özel bir SDK yayımlayan Razer, bu sayede araba yarışı oyunu hazırlayan şirketin sinyal lambalarını klavyeye atamasına bile izin verebiliyor. Ne kadar kullanışlı olur, kaç şirket buna destek verir bilmiyorum fakat keyifli bir özellik olduğunu söyleyebilirim.

USB 2.0 arabirimini kullanan ürün, Anti Ghosting özelliği sayesinde tüm tuşları ayrı ayrı tanımlayabiliyor. Yani aynı anda birkaç tuşa bassanız dahi bu tuşlarda çakışma - çalışmama yaşanmıyor.

Fiyat başarılı

Razer Deathstalker Chroma, 330 - 350 TL arası bir fiyat etiketine sahip. Razer kalitesindeki bir ürün için fiyatının iyi olduğunu düşünüyorum. Eğer siz de dizüstü bilgisayalardaki çiklet klavyelere alışkınsanız, bu klavyeyi sizlere rahatlıkla önerebilirim. Ama eğer mekanik klavye kullanıyorsanız pek bulaşmamanızı tavsiye ederim.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun