Donanim 15 EKİM 2009 / 10:05

Radyo dalgaları duvarların ardındaki tehlikeleri görebilecek artık

Sistem bir araştırma olarak ortaya çıkmış olsa da kullanılan metotların ileride ticarileştirilmesi ve güvenlik açısından faydalı olması bekleniyor.

Sistem bir araştırma olarak ortaya çıkmış olsa da kullanılan metotların ileride ticarileştirilmesi ve güvenlik açısından faydalı olması bekleniyor.


Utah Üniversitesi mühendisleri duvarlar ardında hareket eden insanların izini sürebilecek radyo vericilerin kablosuz ağını tanıttılar. Sistem polise, itfaiyecilere ve diğer emniyet görevlilerine yardım edebilecek ve bu sayede rehineler, yangın kurbanları ve evlerinde mahsur kalan yaşlı insanlar kurtarılabilecek. Ayrıca sistemin sınır kontrolüne ve satış piyasasına da yardım edebileceği öngörülüyor.

Radyo tomografisi rehine durumlarında, yangın esnasında ve diğer acil durumlarda insanların yerini göstererek, dikkatlerini ne yöne çevireceğini bilmeyen yürütme organlarına da yardımcı olabilir.

Mühendisler uyguladıkları metotta radyo tomografik görüntüleme (RTI) sistemi kullanıyor ve bu metot sinyalleri alan ve gönderen ucuz radyo alıcıları ile çevrili alanda hareket eden insanların nesnelerin yerini belirleyebiliyor.

RTI'ın bazı avantajları var. Radyo frekans sinyalleri duvar, ağaç, duman gibi engelleri aşabiliyorken, optik ve kızılötesi görüntüleme sistemleri bunu yapamıyor. Aynı zamanda video kameralar karanlıkta çalışmazken bu frekanslar karanlıkta da işe yarıyor.

Kaynak: www.sciencedaily.com