Donanim 09 ARALIK 2011 / 11:41

Qualcomm’un 28nm’lik işlemcisi yolda

Yeni yılın ilk çeyreğinde gerçekleşecek 28nm’lik üretim ile telefonlarımız daha verimli olacak, pil ile çalışma süreleri artacak. Yıllardır işlemci piyasasında yaşanan nanometre savaşı mobil işlemcilere indi. Eskiden Intel ve AMD arasında süren savaş, yeni oyuncuların da sahaya çıkmasıyla kızıştı. Qualcomm’un, 28nm’lik işlemcisi S4 8960’ın üretimine başladığı ve yeni yılın ilk çeyreğinde bu işlemcilerin piyasaya çıkacağı söylentisi var.

Fudzilla.com’un haberine göre seri üretimi TSMC (Tayvan Yarı İletken Üretim Şirketi) tarafından yapılacak olan 28nm’lik yeni işlemci, Şubat ayı sonunda Barselona’da gerçekleşecek Mobile World Congress 2012’de duyurulacak.

28nm'lik telefonlar pahalı olacak

Qualcomm’un hakkında herhangi bir bilgi vermediği işlemci, AMD ve Nvidia’nın grafik kartlarının da üretimini yapan, 28nm’lik üretim bandına sahip olan TSMC’de üretilecek. Ancak hâlen 28nm’lik üretimle ilgili bazı teknik sıkıntılar olduğu söyleniyor. Diğer taraftan bu ‘ince’ üretim hâlâ 40nm’lik üretimden çok daha pahalı.

(Ed: Üretim maliyetlerini düşündüğümüzde yeni nesil (28nm’lik işlemcilere sahip) akıllı telefonların pahalı olacağını söylemek zor değil. Diğer taraftan bu işlemcilerin mobil ürünler için çok önemli bir sorunun büyük ölçüde üstesinden geleceğini öngörebiliriz. Artacak performansın yanında azalacak enerji tüketimi telefonlarımız için çok önemli. Özellikle de pil teknolojilerinin yerinde saydığı günümüzde…)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun