Donanim 09 ARALIK 2008 / 09:46

Pulitzer Ödülleri online haber sitelerini de görecek

Gazetecilik dünyasının Oscar’ları olarak kabul edilen Pulitzer Ödülleri’nde artık sadece internet üzerinde yayın yapan kuruluşlar da değerlendirmeye alınacak.

Gazetecilik dünyasının Oscar’ları olarak kabul edilen Pulitzer Ödülleri’nde artık sadece internet üzerinde yayın yapan kuruluşlar da değerlendirmeye alınacak.


Pulitzer Ödül Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında internet yayınlarının 14 Pulitzer gazetecilik kategorisinde de aday olabileceği belirtildi. Yazılı haberlerin yanında interaktif grafikler ve video gibi multimedya içerikleri de aday olabilecek. İki fotoğraf kategorisi ise sadece fotoğrafları kabul etmeye devam edecek.


Pulitzer adaylığı için internet içeriklerinin de basılı yayınlar gibi ABD’de yayınlanan gazete veya haber ajanslarının özgün haberleri ve halen gelişmekte olan olayların aktarımı olmaları şart koşuluyor. Haberlerde en yüksek gazetecilik prensiplerine uyulması ise en önemli koşul. Kurul, basılı dergi ve televizyon medyasının web sitelerinin ödül kapsamına alınmayacağını da açıkladı.


Pulitzer Ödülleri Yöneticisi Sig Gissler, “Bu, Amerikan gazetelerine karşı sorumluluğumuzun sürdüğünü ve online gazetecilikteki hatrı sayılır büyümeye ayak uydurduğumuzu gösteren çok önemli bir adım. Yeni kurallar, kelimelerin ve ciddi gazeteciliğin değerini azaltmadan, Pulitzer çatısını genişlettiği gibi Web’in rolünün de kabul ediyor” dedi. Gissler Kurul’un internetin etkilerini izlemeye devam edeceğini söyledi. Kurulun kararı kasım ayındaki uzun bir komite toplantısında aldığı belirtiliyor.


2006 yılında basılı gazetelerin online yayınlarındaki içerikler tüm Pulitzer kategorilerine aday olmaya hak kazanmıştı. Sadece online yayın yapan siteler ise son dakika haberleri ve son dakika fotoğrafları olmak üzere iki kategoride aday olabiliyordu. Kurul ayrıca Yerel Son Dakika Haberciliği ödülü için tanımı genişlettiğini duyurdu. Bu ödül için “ilk haberin hız ve doğruluğu”na özel dikkat gösterileceği belirtildi. Gissler bu düzenleme sayesinde kategoriye daha çok online yayının başvuracağını umduklarını söyledi.


www.pulitzer.org

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun