Donanim 19 OCAK 2010 / 09:24

Probil, sanallaştırma ile verimi artırıyor

Probil, Microsoft'un sunucu sanallaştırma teknolojisini kendi çözümleriyle bütünleştirdi.

Probil, Microsoft'un sunucu sanallaştırma teknolojisini kendi çözümleriyle bütünleştirdi.


Microsoft'un yeni sanallaştırma platformu Hyper-V'yi kullanan Probil, müşterilerine daha önce beş farklı lokasyonda yer alan iştirak şirketleri, iş ortakları ve şubelerindeki 70 sunucu ile hizmet veriyordu. Probil yaptığı bu yatırımla sunucu sayısını yüzde 60 oranda azaltmasının yanı sıra donanım, enerji, yönetim ve bakım maliyetlerinden de yüksek oranda tasarruf elde etti.

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, Probil’in bu atağını şu sözlerle değerlendirdi: “Microsoft’un sanallaştırma teknolojilerinde uzmanlaşan değerli iş ortaklarımız, kurumlarımıza sundukları çözümlerle özellikle kriz döneminde önemli katma değerler yarattılar. Probil de Microsoft Sanallaştırma Çözümleri’nin maliyet avantajlarını müşterilerimiz lehine en iyi şekilde değerlendiren iş ortaklarımızdan birisidir. Probil’in yaptığı sanallaştırma yatırımının Türkiye’de bir ilk olduğu kanısındayım”.

Sanallaştırma Probil'e ne sağladı?

Probil'in daha önceki yapısında sunucuların lokasyon bazında dağınıklığı, birçok açıdan maliyetleri yükseltirken, yönetimi de zorlaştırıyordu. Microsoft Sanallaştırma çözümü Hyper-V'yi kendi altyapısına uygulaması ile sunucu yatırımı, işletmesi, bakımı, yönetimi, adaptasyon, eğitim ve güvenlik gibi birçok kalemde maliyetlerin düşürülebileceği ve verimin daha da artırılabileceğini gören Probil yönetimi, yaptığı analizler sonucu yatırım kararını verdi. Yeni yapıda, sunucu sanallaştırma çalışmalarına ek olarak mevcut lokasyonlarda kullanıcılara hizmet veren sunucuları birleştirirken altyapı iyileştirme çalışmaları da başlatıldı.

Microsoft Sanallaştırma Çözümleri'ni hayata geçiren Probil'in kendisi elektrik tüketiminden yıllık 30 bin TL'lik tasarruf sağlarken, bu yatırımın müşterilere sağlayacağı avantajların daha da yüksek gerçekleşmesi bekleniyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun