Donanim 22 ŞUBAT 2012 / 17:22

Playbook’un beklenen 2.0 güncellemesi geldi

Playbook’ta beklenen 2.0 güncellemesi geldi

Neredeyse 1 yılı bulan gecikmenin ardından, Blackberry Playbook tablet için yenilenmiş bir işletim sistemi kullanıcılara sunuldu.  Ücretsiz bir güncelleme olan Playbook 2.0, cihaz içine yerleşik  e-posta fonksiyonunu beraberinde getiriyor. Playbook için hazırlanan güncelleme, içinde takvim ve bağlantı fonksiyonları da eklenmiş halde kullanıcıya sunulurken, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlarla da daha sıkı bütünleşme bu güncellemeyi öne çıkarıyor.

Sistemdeki yeni bir özellik olan Blackberry Bridge ise kullanıcılara, bir Blackberry akıllı telefon kullanarak tableti uzaktan kontrol etme imkanı sağlıyor. Ancak popüler anlık mesajlaşma servisi Blackberry Messenger (BBM), bu yenilemede yer almıyor.

Blackberry Playbook, 2011 Nisan’ında pazarda yerini almıştı. Merkezi Kanada’da olan RIM de cihazın piyasaya çıkmasından sonraki 60 gün içinde bir güncellemeyi kullanıcılara sunacağı sözünü vermişti. Ancak bir taraftan Mike Lazaridis ve Jim Balsille gibi şirketin yönetiminden üst düzey isimlerin,duraksayan satış verileri nedeniyle görevlerinden ayrılması bu sürecin uzanmasına neden olmuştu.

RIM’ın Mobil Bilişim Başkan Yardımcısı David Smith,  Blackberry Playbook tabletin web tarayıcıları, multimedya ve multitasking konularında gücünü gösterdiğini belirtti. Blackberry Playbook OS 2.0'un, bir dizi yeni iletişim ve prodüktivite özelliğini barındırdığı gibi, genişletilmiş uygulama ve içerik desteğini de kullanıcılara sunduğunu da söyledi.

Playbook, tablet piyasasına girdiğinden beri sürekli olarak fiyatını indirirken, aralık ayı itibariye cihazın fiyatı ilk pazara çıktığı zamanki 500 dolardan 200 dolara kadar düşmüştü. Satış rakamlarında hayal kırıklığı yaşatan şirket, 2011 yılının son çeyreğinde, 150 bin Playbook satıldığını bildirmişti.

Buna karşılık, Apple’ın pazar lideri iPad’i aynı dönemde 15,4 milyon adetlik satış rakamına ulaşmıştı. Tabletteki bu zorlanmaya rağmen, Blackberry markası 75 milyonluk aktif kullanıcıya sahip ve bunda en büyük katkı kaynağı da akıllı telefonlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun