Donanim 18 NİSAN 2011 / 17:49

Philips Çinli ortak aldı

Philips televizyonun tuşuna bastı, Çinli ortak aldı

Hollandalı şirket, yüzde 31, 3 zarar ettiğini açıkladığı ilk çeyrek rakamlarının ardından televizyon kısmında TPV ile ortaklığa gittiğini duyurdu.

Son dönemde LG ve Samsung gibi Uzakdoğu şirketlerinin televizyon piyasasına hükmetmeye başlamasından sonra zor günler geçirmeye başlayan Philips, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 31,3 zarar açıkladı. Ardından Hollandalı şirket televizyon kısmında Çinli TPV ile ortaklığa gittiğini duyurdu.

Philips’ten yapılan açıklamada yüzde 70’i TPV’ye ait olmak üzere televizyon üretiminin yapılacağı yeni bir şirket kurulacağı duyuruldu. Ayrıca Philips’in önümüzdeki altı yıl boyunca elindeki yüzde 30’luk hissesini TPV’ye satma opsiyonu bulunduğu belirtildi.

Ortak girişim, Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Güney Amerika’daki bazı ülkeler hariç olmak üzere, Philips Televizyon iş kolunun dünya çapında tasarım, imalat, dağıtım, pazarlama ve satış işlerinden sorumlu olacak. İşlemin bir parçası olarak Philips, ortak girişime, belirli bazı sıkı kalite ve müşteri hizmetleri standartlarına tabi olarak, Philips markasının, yukarıda belirtilen bölgeler haricinde dünya çapında kullanılması hakkını verecek. Bunun karşılığında da Philips gelire dayalı isim ücreti alacak. Çin, Hindistan ve Kuzey Amerika’daki mevcut marka lisans anlaşmaları ise ortak girişime aktarılmayacak.

Van Houten: "Philips için doğru adım attık"

Philips İcra Kurulu Başkanı Frans van Houten konuyla ilgili açıklamasında “Bu ortaklık televizyon iş kolumuzun karlılığa geri dönmesi ve çok dinamik televizyon endüstrisinde başarılı olması için gereken ölçeği ve odağı sağlayacaktır. Philips televizyonlarını bu girişim ile piyasada tutmakta kararlıyız. Bu ortaklık Philips markasının gücünü, yenilikçi gücünü ve ticari ilişkilerini TPV’nin ek ölçek ve imalat güçleriyle birleştirecektir. Bu kararlı adım televizyon iş kolu, Consumer Lifestyle ve genel olarak Philips için doğru adımdır’’ ifadelerini kullandı.

TPV Başkan ve CEO’su Jason Hsuan da şöyle konuştu: “Bu TV ortak girişiminde Philips ile ortaklık etmekten büyük heyecan duymaktayız. Philips ile yıllardır sağlam bir iş ilişkimiz var ve birlikte, televizyon sektöründe dünya çapında önde gelen bir oyuncu olabileceğimize inanıyoruz. Bugünkü duyuru televizyon iş kolunda büyüme hedeflerimize ulaşmak yönünde büyük bir adım ve bu konuda Philips ile ortak olarak çalışmaktan çok memnunum.’’

Philips Consumer Lifestyle İcra Kurulu Başkanı Pieter Nota, “Bu yeni ortak girişim Philips’e büyümeye odaklı daha güçlü bir gelecek sağlayacaktır. Bu ortaklık yeniden şekillendirilen Tüketici Yaşam Tarzı sektörünün, seçili piyasalarımızın çoğunda, sağlık ve refah alanlarında önde gelen oyunculardan biri olmaya odaklanmasını sağlayacaktır” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun