Donanim 03 KASIM 2012 / 12:19

Pentax Q serisinin yeni modelini tanıttı

Pentax, kompakt sensörlü aynasız fotoğraf makinesi serisi Q’yu Q10 modeli ile genişletti. Q10 özellikle tasarımı ve greni önleyen yapısıyla fotoğrafçıların ilgisini çekeceğe benziyor.

Yeni tasarlanan, yüksek hassasiyete ve düşük gren karakteristiğine sahip arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü sayesinde PENTAX Q10, yüksek çözünürlüklü, zengin tonlamalı görüntüleri yaklaşık 12,4 etkin megapiksel ve ISO 6400'lük en üst seviye hassasiyetle sunuyor.  En aza indirilmiş yüksek hassasiyetli gren ile fotoğrafçılar, ISO 100'den en ISO 6400'e kadar tüm hassasiyet alanını dijital gürültü oluşmadan kullanabilirler. Birden fazla görüntü kullanarak tek bir birleşik fotoğraf yaratmaya yarayan HDR (Yüksek Dinamik Alan) fonksiyonu ile önemli noktaların fazla pozlanmadığı veya gölgelerin kapkaranlık çıkmadığı güzel ve ayrıntılı fotoğraflar elde etmek mümkün.

Geliştirilmiş AF performansı

Yeni görüntü sensörü ve geliştirilmiş AF algoritması sayesinde, PENTAX Q10'un otomatik odaklanma işlemi az aydınlatılmış mekanlarda veya telefoto objektif kullanıldığında bile eskiye kıyasla çok daha hızlı. Karanlıkta doğru biçimde odaklanmayı sağlamak için fotoğraf makinesinin gövdesinde AF Yardım Işığı bulunuyor. Yüz Tanıma AF fonksiyonu ise 12 yüze kadar otomatik olarak algılayıp ana nesnenin üzerinde odak noktasını işaretleyebiliyor.

Yaratıcı görsel efektlerin uygulanmasını basitleştiren Quick-Dial kadranı

Fotoğraf makinesinin ön panelinde yer alan erişimi kolay Quick-Dial kadranına yaratıcı Smart Effect özelliğini atadığında, uygulanan efektlerin ön izlemesini LCD ekrandan görerek görüntülere istenen son dokunuşları zahmetsizce uygulanabiliyor. Dört farklı pozisyona sahip olan Quick-Dial kadranına dokuz Smart Effect modundan en çok kullanılan dört efekti atayarak zaman kazanabiliyor. Ayrıca, özel görüntü ayarları, dijital filtre veya görüntü oranı ayarı gibi diğer çekim stilleri ve kullanıcı seçeneklerini Quick-Dial kadranına atanarak kişiselleştirebiliyor.Kişiselleştirilmiş fotoğraflar yaratmak için görüntü işleme araçları

(1) Ayırt edici son dokunuşlar eklemek için Görüntü Düzenleme fonksiyonu

Görüntüye ayırt edici son dokunuşlar eklemeye yarayan Görüntü Düzenleme fonksiyonu ile fikirler daha iyi ifade edebilir veya çekmek istenilen sahnenin ambiyansı daha doğru yansıtılabiliyor. Film sahnesi gibi, dramatik bir görüntü elde etmeye yarayan Bleach Bypass da dahil olmak üzere dokuz farklı Görüntü Düzenleme modu bulunuyor.

(2) Sanatsal görsel efektler uygulamak için dijital filtre fonkiyonu

Dijital filtre fonksiyonu sayesinde, bilgisayara gerek kalmadan fotoğrafa çeşitli görsel efektler uygulamak mümkün. Toplam 19 dijital filtrenin, Toy Camera, Invert Color ve Posterization gibi 11 tanesi fotoğraf ve video çekimleri sırasında bile uygulanabilirken, kalan sekiz filtre de oynatma modundayken uygulanabiliyor. Daha yaratıcı görsel efektler elde etmek için farklı filtreleri üstü üste uygulamak da mümkün.

(3) Son dokunuşları basit bir kadran kontrolüyle uygulamak için Smart Effect fonksiyonu

Fotoğraf makinesinin ön panelinde yer alan Quick-Dial kadranı aracılığıyla, uygulanan efektlerin ön izlemesini LCD ekrandan görerek görüntülere istenen son dokunuşlar uygulayabiliyor. Yüksek renk doygunluğu sağlayan Brilliant Color ve dramatik tonlaması ile Cross Process de dahil olmak üzere dokuz Smart Effect modundan kadrana atayarak kolay erişim sağlamak mümkün.PENTAX Q10, H.264 kayıt formatında, kullanıcının saniyede 30 kare hızı ile (1920 x 1080 piksel) yüksek kaliteli, uzatılmış video klipler çekebileceği Full HD video kayıt donanımına sahip. Ayrıca çekim sırasında, Smart Effect modları ve diğer dahili video düzenleme araçları gibi gelişmiş görüntü işleme araçlarından faydalanabilirsiniz. Arka panelde yer alan OK tuşu ile video çekimi sırasında otomatik odaklanma özelliğini kullanmak da mümkün. Dahası PENTAX Q10, Full HD film kliplerini ve sesi eş zamanlı olarak tek bir terminal aracılığıyla harici aygıtlara aktarabilen bir mikro-HDMI terminal (D tipi) de sunuyor.

Bulanık olmayan, net fotoğraflar için SR mekanizması

PENTAX Q10, fotoğraf makinesinin hareket sensörü tarafından algılanan sarsıntıyı telafi etmek için CMOS görüntü sensörünü kaydıran, Pentax tarafından geliştirilmiş SR (Sarsıntı Azaltma) mekanizmasına sahip. Böylece makine, telefoto objektif kullanımı, flaş aydınlatma olmadan karanlıkta çekim yapma veya alacakaranlıkta manzara çekimi gibi zorlu koşullar altında bile bulanık olmayan net görüntüler üretir.Saniyede beş kareye kadar yüksek hızda seri çekim

PENTAX Q10'un yüksek hızda seri çekim modu ile maksimum hızda, saniyede 5 kare ile tek bir seferde (JPEG formatında) 5 fotoğrafa kadar kayıt yapmak mümkün. Bu mod özellikle, hızlı hareket eden öznelerin hareketlerini net ve canlı biçimde bir dizi fotoğrafta yakalayabilmeniz için oldukça kullanışlı.

Toza karşı etkin koruma için güvenilir DRII mekanizması

PENTAX Q10’un DRII (Dust Removal II) mekanizması, objektifleri açık havada değiştirildiğinde bile, çekilen görüntülerin rahatsız edici toz parçacıklarından zarar görmesini engeller. PENTAX’ın K-5 ve 645D dijital SLR fotoğraf makinelerindeki gibi, sahip olduğu son derece etkin süpersonik titreşim mekanizması ile görüntü sensörünü yüksek hızda titreştirerek yüzeydeki tozların düşmesini sağlar.
ETİKETLER : D-SLR pentax pentax Q10
YORUMLAR
Ercan Böncüoğlu 26 ARALIK 2012 / 00:27 0 0
Petaxlardaki geleneksel suya ve soğuğa karşı dayanıklılık bunlarda malesef yok. Türkçe kullanma klavuzu ve türkçe menü varmı bilinmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun