Donanim 15 NİSAN 2011 / 15:43

PC satışları dibe gidiyor

Tablet pazarındaki hareketlilik ve Japonya’da meydana gelen deprem, yılın ilk çeyreğinde PC satışlarının önemli ölçüde düşmesine yol açtı.

IDC’nin araştırmasına göre geçen yılın aynı dönemine kıyasla küresel PC sevkiyatı yüzde 3,2 düştü. IDC analistlerine göre bu düşüş, son resesyondan beri küresel PC pazarında yaşanan ilk küçülme. IDC’ye göre PC pazarındaki bu durağanlık bir süre daha devam edecek. IDC analistlerine göre gelecek çeyrekte de benzer bir tablo olacak. Ama yılın ikinci yarısında bir toparlanma da kendini gösterecek.

Gartner analistlerine göre de bir küçülme var ama daha düşük bir seviyede, yüzde 1,1’lerde. Buna göre bireysel PC’lerdeki düşük fiyatlar artık bu ürün segmentinde büyüme sağlamıyor, tüketicilere çekici gelmiyor. Bunun yerine tüketicilerin ilgisini çeken şey; tabletler ve diğer tüketici elektroniği ürünleri.

iPad2’nin pazara çıkması ve geleneksel PC’lere yönelik ilginin azalması arasında bir bağ olduğuna da dikkat çeken Gartner analistleri, şimdi iPad ile başlayan tablet cihaz ilgisinin uzun vadede PC pazarına etkisini saptamaya çalıştıklarını bildirdi. Tablet cihazların PC pazarında büyük bir etki göstermesi beklenirken, Gartner da 2011 ve 2012 yıllarına yönelik PC satış tahminlerini aşağı çekti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun