Donanim 15 OCAK 2013 / 11:58

PC pazarını artık tabletler şekillendiriyor

PC pazarını artık tabletler şekillendiriyor

Gartner, 2012 yılının son çeyreğine dair bilgisayar pazarı raporunu açıklarken, yılın bu döneminde PC sevkiyatları bir önceki yıla göre yüzde 4,9 oranında düşüş yaşadı.Rapora göre 90.3 milyona gerileyen PC pazarındaki bu düşüşün en önemli sebebi tablet bilgisayarlar. Pazarı tamamen şekillendirmeye başlayan tabletler, tüketicilerin öncelikli tercihi haline geldi. Konuyu değerlendiren Gartner analistlerinden Mikako Kitigawa, tabletlerin hali hazırda PC pazarında büyük bir darbe vurmamasına karşın, tüketicilerin cihazlardan beklentilerini değiştirmeye başladığını ifade etti.

Rapora göre, hem PC hem de tablete sahip olanların istisna haline geleceğini öngören Gartner, evdeki ikinci bilgisayarların zamanla yerini tabletlere bırakacağını dile getirdi. 2012′nin yılbaşı öncesi alışveriş döneminde bilgisayar fiyatlarında indirim yapıldığına dikkat çeken şirket, bu durumun da satışlarda bir artışa yol açmadığını belirtti.HP yılın son çeyreğinde ufak da olsa bir gerileme yaşamasına karşın PC pazarındaki liderliğini sürdürdü. 14,71 milyondan, 14,65 milyona gerileyen şirket, pazarı payı olarak 16,2’ye geriledi. HP’yi takip eden Lenovo ise geçtiğimiz yıla göre artış göstererek yüzde 13,6’dan yüzde 15,5'e yükseldi ve ikinci sıradaki yerini korudu. En önemli PC üreticileri arasında gösterilen Dell ise aynı dönemde 2,3 milyonluk önemli bir düşüş yaşadı.

Tüketicilerin değişen alışkanlıklarıyla birlikte bir cihazdan bekledikleri de değişiyor. Tabletlerin kullanıcıların öncelikli tercihleri haline gelmesiyle birlikte, PC üreticilerinin de karşı bir hamle yapmasını bekleyebiliriz.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun