Donanım 13 OCAK 2016 / 10:01

PC pazarı baş aşağı gitmeye devam ediyor

PC pazarı geçtiğimiz yılı da düşüşle kapadı. Geçtiğimiz yılı başarı ile kapatmayı başaran tek şirket ise Apple oldu.

Kişisel bilgisayar pazarındaki düşüş hız kesmeden devam ediyor. IDC ve Gartner'ın yaptığı araştırmalar, yaşanan düşüşün boyutlarını gözler önüne sererken, dünya genelinde yaşanan ekonomik darboğaz da bu düşüşün en önemli sebeplerinden biri olarak öne çıkıyor. 

Küresel çaptaki ekonomik belirsizlikler, mobil cihaz ekosisteminin her geçen çeşitlenmesi ve yeni nesil teknolojik gelişmeler kişisel bilgisayar pazarını olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Yapılan araştırmalar da bu düşüşü ortaya koyarken, IDC'nin ve Gartner'ın yüzde 10,6 ve yüzde 8,3 olarak açıkladığı oranlar, hali hazırda yaşanan en önemli düşüş dikkat çekiyor. durumun ulaştığı noktayı çok daha net bir şekilde gösteriyor.

Açıklanan raporlara göre, Lenovo zirvedeki yerini korurken, şirket geçtiğimiz yılı bir önceki yıla göre düşüşle kapadı. Bu dönemde Lenovo pazarın yüzde 19,4'üne sahip olurken, 20,3 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirdi. Lenovo'yu HP, Dell ve Asus takip ederken, bu şirketlerin hepsi geçtiğimiz yılı, bir önceki yıla göre düşüşle kapattı. Listede ilk beş sırada yer alan şirketlerin ilk dördü düşüşle kapatırken, Apple geçtiğimiz yıl 6,7 olan pazar payını, yüzde 7,5'e yükselterek 5,675 milyon bilgisayar satışı gerçekleştirdi.