Donanim 07 EYLÜL 2010 / 08:14

Paran varsa ört ayıbın üstünü

Google kişisel bilgilerin kaybedilmesiyle ilgili davadan 8 milyon dolar ödeyerek kurtuldu.

Google kişisel bilgilerin kaybedilmesiyle ilgili davadan 8 milyon dolar ödeyerek kurtuldu.


Google, sosyal ağı Buzz'u kullanıcılarına ilk sunduğunda platformu popüler e-posta sağlayıcısı Gmail platformuyla senkronize etmişti. Gmail hesabı olan kullanıcılar, Buzz'da profil açtığında Gmail'deki arkadaşları doğrudan takipçileri haline geliyordu. Ancak Google'ın otomatik takip sistemi, Gmail sözleşmesiyle kullanıcılara sunulan gizlilik kurallarına karşı geliyor ve Gmail kullanıcılarını açık ediyordu.

Konu ilk kez bir kadın Gmail hesabında ekli bulunan eski kocasının kendisini takip ettiğini fark edip şikayetçi olmasıyla gündeme geldi.

Kullanıcılar bu seçeneği kapatabiliyordu, ancak Google kapatma seçeneğinin yeterince görünür olmadığı gerekçesiyle dava edilme riskiyle karşı karşıya kaldı. Ancak şirket hukuki sürecin durdurulması için talep ettiği görüşmelerden olumlu sonuç elde etti.

Google, sosyal ağı Buzz'daki gizlilik problemi için internette gizlilik kuralları ya da eğitimi konusunda ödül veren bir organizasyona 8 buçuk milyon dolar ödemeyi kabul etti. Böylece kendisine karşı açılan hukuki takip süresi sona erdi. Ayrıca ileride uygulanacak gizlilik politikası da buna göre düzenlendi.

Böylece bilgileri paylaşılan ya da istemediği kişiler tarafından sosyal ağlarda görüntülenen internet kullanıcılarının durumları gecikmeli olarak iyileştirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun