Donanim 07 EYLÜL 2010 / 08:14

Paran varsa ört ayıbın üstünü

Google kişisel bilgilerin kaybedilmesiyle ilgili davadan 8 milyon dolar ödeyerek kurtuldu.

Google kişisel bilgilerin kaybedilmesiyle ilgili davadan 8 milyon dolar ödeyerek kurtuldu.


Google, sosyal ağı Buzz'u kullanıcılarına ilk sunduğunda platformu popüler e-posta sağlayıcısı Gmail platformuyla senkronize etmişti. Gmail hesabı olan kullanıcılar, Buzz'da profil açtığında Gmail'deki arkadaşları doğrudan takipçileri haline geliyordu. Ancak Google'ın otomatik takip sistemi, Gmail sözleşmesiyle kullanıcılara sunulan gizlilik kurallarına karşı geliyor ve Gmail kullanıcılarını açık ediyordu.

Konu ilk kez bir kadın Gmail hesabında ekli bulunan eski kocasının kendisini takip ettiğini fark edip şikayetçi olmasıyla gündeme geldi.

Kullanıcılar bu seçeneği kapatabiliyordu, ancak Google kapatma seçeneğinin yeterince görünür olmadığı gerekçesiyle dava edilme riskiyle karşı karşıya kaldı. Ancak şirket hukuki sürecin durdurulması için talep ettiği görüşmelerden olumlu sonuç elde etti.

Google, sosyal ağı Buzz'daki gizlilik problemi için internette gizlilik kuralları ya da eğitimi konusunda ödül veren bir organizasyona 8 buçuk milyon dolar ödemeyi kabul etti. Böylece kendisine karşı açılan hukuki takip süresi sona erdi. Ayrıca ileride uygulanacak gizlilik politikası da buna göre düzenlendi.

Böylece bilgileri paylaşılan ya da istemediği kişiler tarafından sosyal ağlarda görüntülenen internet kullanıcılarının durumları gecikmeli olarak iyileştirildi.