Donanim 23 NİSAN 2009 / 08:48

Para kazandıran sosyal ağlar

AQUA2U servisi, yayıncılara cep telefonundan gönderdikleri mesajlar üzerinden para kazandırıyor.

AQUA2U servisi, yayıncılara cep telefonundan gönderdikleri mesajlar üzerinden para kazandırıyor.


İngiltere'nin cep telefonundan gönderilen mesajlar aracılığıyla soru alan ve cevaplayan bilgi şirketi AQA 63336, yerel spor takımlarının maç sonuçları gibi belirli konularda bilgi sağlayıcılar için yeni bir mesaj medya servisi başlattı. Başkalarının ilgisisi çekeceğiniz bir içeriğiniz varsa, hiçbir ücret ödemeden bir yayıncı olabiliyor, içerğinizle ilgilenen aboneler sayesinde para kazanıyorsunuz.


AQA2U adı verilen servisi Web 2.0'li bir iş modeli olarak tanımlanabilir. Birkaç sterlin karşılığında ilgililere ilgilendikleri konularda, metin, uyarı güncellemeleri ve teklifler sunuyor. Twitter gibi ücretsiz sosyal ağ sitelerinde bilgi yayınlarken maddi bir kazanç elde etmiyorsunuz. AQA2U'da ise yayıncılar; mesaj başına kazanılan oniki sentin yedi ile dokuz sentini alıyor. Böylece yayıncılar bilgilerinden para kazanabiliyor. Abonelerin ise her konu başlığı için 98, gönderilecek her mesaj için 25 sent ödemesi gerekiyor. Şirket beş yıl içinde iki milyon kullanıcıya ulaşarak ayda yirmi milyon mesaj gönderimi yapmayı ve 7.3 milyon dolar kazanç elde etmeyi hedefliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun