Donanim 01 KASIM 2011 / 10:01

Panasonic son on yılın en kötü döneminde

Panasonic son on yılın en kötü döneminde

Japon elektronik üreticisi yıllık 5.5 milyar dolarlık zarar etmeyi öngördüğünü açıkladı. Dev şirketin çalışanlarıyla yollarını ayırmaya başlaması bekleniyor.Yeniden yapılanmasının getirdiği maliyetlerin şişmesi, yendeki oynamalar ve ABD ile Avrupa piyasalarındaki gelirlerin azalması şirketi zor durumda bıraktı. Televizyon piyasasında Sony ile rekabette zorlanan şirket, Sanyo’nun satın alınma sürecinde de mali olarak oldukça zorlandı.

Nisan ayında koşulların bu şekilde devam etmesi durumunda 2013 Mart’ında 17 bin kişiyle yolları ayırabileceğini açıklayan şirket, iş gücünü beklenenden önce azaltma yoluna gidebilir.

Panasonic, Tokyo yakınlarındaki Mobara fabrikasında LCD üretimini durduracağını ve plazma panel üretimi için Şangay’a sevkiyat planlarını iptal ettiğini açıkladı.

5.5 milyar dolarlık zararın içinde yeniden yapılanma giderleri olduğu belirtilirken, yendeki oynamanın olumsuz etkilerinden söz edildi. Japonya, üç ay içinde ikinci defa yen satarak dolar karşısındaki rekor yükselişine sınırlama getirdi.
ETİKETLER : LCD panasonic samsung Sony yen