Donanim 21 TEMMUZ 2010 / 06:50

Panasonic, çevreci açılımı başlattı

Panasonic karbon salınımını azaltan yeni katalizör ile çevreye duyarlılığını gösteriyor.

Panasonic karbon salınımını azaltan yeni katalizör ile çevreye duyarlılığını gösteriyor.


Panasonic, dizel motorların saldığı egzoz gazındaki karbon bazlı ince maddeleri alkali metal bileşiği kullanarak ayrıştıran ve arıtan yeni bir katalizör geliştirdiğini duyurdu. Şirket ayrıca katalizör numunelerinin sevkıyatına da başladı.

Alkali bazlı katalizör, karbon maddenin oksitlenmesini hızlandırırken maddeyi doğrudan ayrıştırıyor. Yanma performansını daha düşük bir ısıda sergileyen yeni katalizör, platin bazlı katalizörün gerektirdiği ısıda kullanıldığında yanma hızını artırmasıyla da dikkat çekiyor.

Panasonic’in bu yeniliği ile enerji tasarrufu sağlanırken karbon salınımı ve toplam maliyetin düştüğü iddia ediliyor. Panasonic, katalizörde yeni bir metal bileşiği kullanmanın yanı sıra katalizörün performansını maksimuma çıkaracak yeni bir katalizör kaplama teknolojisi de geliştirdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun