Donanim 01 HAZİRAN 2010 / 07:02

Özgürlük Filosu'na saldırı tartışılıyor

Twitter'da en çok konuşulan konular İsrail, Özgürlük Filosu ve Gazze oldu.

Twitter'da en çok konuşulan konular İsrail, Özgürlük Filosu ve Gazze oldu.


Sosyal ağlar artık kamuoyu baskının oluşabileceği mecralar haline geliyor. İnsanlar yaşadıkları ya da gördükleri toplumsal olayları da sosyal ağlar üzerinden paylaşıyor. Bu da belli bir konu üzerine fikirlerin tartışılmasına ve toplumsal tepkilerin görülmesine olanak veriyor.

İnsanların düşüncelerini daha fazla paylaşabilmesi herhangi bir değişiklik yaratır mı bilinmez ama Gazze'ye yardım götüren Özgürlük Filosu gemilerinin İsrail donanmasının saldırısına uğraması internet üzerinde de en çok bahsi geçen konu oldu.

İsrail'le içinde bulunduğu savaş sonrası zor zamanlar geçiren Gazze halkına insani yardım için yola çıkan Özgürlük Filosu (Freedom Flotilla) İsrail donanmasının saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda onun üzerinde kişi hayatını kaybederken, olaya tepkiler de sosyal ağlar da çığ gibi büyüdü.

Twitter'da "flotilla" sözcüğü en çok konuşulan ilk 10 arasına girdi. "flotilla" sözcüğünün geçtiği tweet'ler tüm dünyada yapılan tweet'lerin yüzde 1'ini oluşturdu. Konu etiketlerinde de FreedomFlotilla, Israel ve Gaza sözcükleri en popüler etiketler arasına girdi.

Ayrıca elimize biraz önce geçen bilgiye göre İsrail'in saldırısı BM güvenlik konseyi tarafından da kınandı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun