Donanim 11 HAZİRAN 2010 / 13:03

Oyun yapımcılarının kafası karıştı

Electronic Arts 3D oyunlar konusundaki stratejisini belirlemekte zorlanıyor.

Electronic Arts 3D oyunlar konusundaki stratejisini belirlemekte zorlanıyor.


3D oyunların tanıtımları ve türevleri ortaya çıktıkça oyun severler de bazı tercihler yapmak durumunda kalacak gibi gözüküyor. Yen, nesil oyunlar Nintendo'da mı, Xbox'ta mı yoksa PlayStation'da mı daha iyi olur sorusu kafaları karıştırmadan önce, bunlardan daha önce ve belki de daha önemli sorunu oyun yapımcıları yaşıyor.

En büyük oyun yapımcılarından biri olan Electronic Arts (EA) 3D oyun çıkarmak istediğini E3 departmanını kurarak göstermişti. Ancak şirket şimdi bu oyunları hangi platform için çıkaracağını bilemez hale geldi.

PlayStation'ın kullanacağı 3D ve kontrol altyapısı, Nintendo ve Xbox'da tamamen farklı olacak. Oyunların konsolların hepsine uyarlanması ve altyapıların uydurulması sorunu EA'in kafasını karıştırmış durumda. Hangi konsola ilk olarak oyun üretilmeye başlanacağı şimdiden merak konusu oluyor.

3D oyunların oynanabilmesi için gereken 120Hz destekleyen televizyon satışlarının da 3D oyunlarının yaygınlaşmasıyla paralellik göstereceği de kesin. Birçok oyun konsol kullanıcısının şu anda 3D destekleyen televizyonu bulunmuyor. Bu geçiş süreci de oyun yapımcılarını ve oyun severleri zorlayacak gibi görünüyor.