Donanim 11 HAZİRAN 2010 / 13:03

Oyun yapımcılarının kafası karıştı

Electronic Arts 3D oyunlar konusundaki stratejisini belirlemekte zorlanıyor.

Electronic Arts 3D oyunlar konusundaki stratejisini belirlemekte zorlanıyor.


3D oyunların tanıtımları ve türevleri ortaya çıktıkça oyun severler de bazı tercihler yapmak durumunda kalacak gibi gözüküyor. Yen, nesil oyunlar Nintendo'da mı, Xbox'ta mı yoksa PlayStation'da mı daha iyi olur sorusu kafaları karıştırmadan önce, bunlardan daha önce ve belki de daha önemli sorunu oyun yapımcıları yaşıyor.

En büyük oyun yapımcılarından biri olan Electronic Arts (EA) 3D oyun çıkarmak istediğini E3 departmanını kurarak göstermişti. Ancak şirket şimdi bu oyunları hangi platform için çıkaracağını bilemez hale geldi.

PlayStation'ın kullanacağı 3D ve kontrol altyapısı, Nintendo ve Xbox'da tamamen farklı olacak. Oyunların konsolların hepsine uyarlanması ve altyapıların uydurulması sorunu EA'in kafasını karıştırmış durumda. Hangi konsola ilk olarak oyun üretilmeye başlanacağı şimdiden merak konusu oluyor.

3D oyunların oynanabilmesi için gereken 120Hz destekleyen televizyon satışlarının da 3D oyunlarının yaygınlaşmasıyla paralellik göstereceği de kesin. Birçok oyun konsol kullanıcısının şu anda 3D destekleyen televizyonu bulunmuyor. Bu geçiş süreci de oyun yapımcılarını ve oyun severleri zorlayacak gibi görünüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun