Donanim 08 ARALIK 2009 / 07:31

Otopark yüzsüzü müsünüz?

Bu ülkede namusuyla yaşamaya çalışan bir vatandaş olsanız da mutlaka sizi borçlu çıkaran birileri oluyor!

Bu ülkede namusuyla yaşamaya çalışan bir vatandaş olsanız da mutlaka sizi borçlu çıkaran birileri oluyor!

İspark; hani belediyeden aldığı destekle, kaldırımlarımızı parselleyen ve aracımızı evimizin önüne koymamızı bile engellemeye, hatta bunun için indirimli seçenekler sunmaya çalışan şirket. İşte bu şirket tarihte belki de bir ilke imza atarak internet sitesi üzerinden "otopark yüzsüzleri"ni deşifre etmeye başladı.

Şirkete göre otoparklarını kullanıp ödeme yapmayanları internet üzerinden sergilemek ve bilgileri üçüncü kişilerle paylaşmak normal olsa gerek ki sorularımızı da yanıtsız bırakmaya devam ediyorlar. Sistem şöyle çalışıyor. Önce şirketin web sitesine giriyorsunuz, linki yazmaya gerek yok, küçük bir aramayla herkes ulaşabilir nasıl olsa. Açılan sitenin sol tarafında bilgi sorgulama kutucuğuna tıklıyorsunuz. Gelen ekrandaki ilgili kutucuğa aracınızın plakasını yazıp, güvenlik kutucuğunu da doldurup "sorgula" düğmesini tıklayınca ne kadar İspark borcunuz olduğunun dökümü önünüze geliyor.

Ben sorguladım, 5 TL'lik otopark yüzsüzü olduğumu öğrendim. Çevremdekiler de yaptıkları sorgulamalarda 15-25 TL gibi borçlarla karşılaştılar. Ancak 92 TL'lik borcu olduğunu öğrenen arkadaşımın yüz halini görmeliydiniz. Peki, İspark'a başvurup nerede ne zaman otopark yüzsüzlüğü yaptığınızı mı öğrenmek istiyorsunuz? Cevabınız evet ise en yakın İspark merkezine gidiyorsunuz, yanınızda ruhsatınızın olmasına dikkat edin. Ha bir de ruhsat sahibinin başvuru yapması gerekiyor, şirket aracı filan kullanıyorsanız tanrı taksiratınızı affetsin?

Öte yandan İspark'a bu bilgileri nasıl topladığını, benim bilgilerimi hangi kanun ve yetkiye dayanarak internet sitesi üzerinden üçüncü şahıslarla paylaştığını, topladığı bu bilgileri ispatlayabilecek fotoğraf ve video gibi kanıtları olup olmadığını da sordum ama hala yanıt yok. Eğer bir yanıt gelirse sizleri seve seve bilgilendiririm yine bu köşeden.

Sistemin iyi tarafı yok mu? Tabii ki var. Park borçlarınızı peşin öderseniz yüzde 20 iskonto yapıyor İspark. Eee, dokunmaz tabii İspark'a ne de olsa kârdan zarar!

Borçsuz haftalar.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun