Donanim 29 TEMMUZ 2010 / 11:37

Otomatik para makinesini evire çevire kırdılar

Üstelik bir değil iki değil, hepsinde açık var diyorlar.

Üstelik bir değil iki değil, hepsinde açık var diyorlar.


Amerika'da Las Vegas'ta gerçekleştirilen Black Hat Conference sırasında gerçekleştirilen bir sunum, her köşe başında görebileceğiniz bankamatik cihazlarını kırmanın doğru yöntem ve doğru yazılım eşliğinde sandığınızdan bile daha kolay olabileceğini ortaya koydu. Barnaby Jack adlı güvenlik uzmanı, kullandığı yöntemle izleyenlerin gözü önünde iki adet bankamatik cihazından nasıl oluk oluk para akıtılabildiğini gösterdi.

Jack'ın söylediğine göre, yöntemin özü bankamatik cihazlarının yazılımlarında yer alan bir açığı değerlendirmekte yatıyor. Jack bu amaçla Tranax ve Triton marka iki adet cihaz almış ve yazılımlarını inceleyerek bu açıkların ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını keşfetmiş. Üstelik iş bu kadarla da kalmıyor. Jack'a göre sadece bu marka ve modellerde değil, denediği tüm makinelerde kontrolün kullanıcıya geçmesini ve kasadaki bütün paranın boşaltılmasını sağlayacak önemli güvenlik açıkları var.

Yöntemin işleyişi genellikle cihazlar üzerinde para kasasına nispeten daha korumasız yerlere yerleştirilen bağlantı portları üzerinden zararı yazılımlar enjekte etme yoluyla oluyor. Böylece aygıt güncelleme yaptığını sanırken aslında kontrolü hırsızın eline veriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun