Donanim 09 EKİM 2010 / 09:32

Önce engellilerin sorunları çözülsün de

Engelli vatandaşları sıkıntı çeken bir belediye vizyoner olabilir mi?

Engelli vatandaşları sıkıntı çeken bir belediye vizyoner olabilir mi?

1,5 yıldır Tuzla'da yaşıyorum. İstanbul'un bittiği ve de başladığı yer. Nereden baktığınıza bağlı bu tabii. İstanbul'un en kıyısında yer alan bir ilçe, az çok İstanbul'un tüm olumlu ve olumsuz yönlerini de bir şekilde içinde barındırıyor Tuzla.

Tuzla'dan işe Mecidiyeköy'e doğru gelirken bazen banliyö tren hattını kullanıyorum. Trene ulaşmak için önce üst geçiti kullanmanız, üst geçide çıkıp sonra tekrar basamaklardan aşağı doğru inmeniz gerekiyor. Bu üstgeçit geçenlerde yeniden düzenlendi. Üstgeçidi kullandığımda aklıma engelli vatandaşların ne yapacağı, trene nasıl ulaşabileceği düşüverdi. Birkaç kişinin yardımı olmadan engelli bir vatandaşın trene ulaşma gibi bir şansı ne yazık ki yok.

Dün CeBIT Bilişim Eurasia fuarında Tuzla Belediyesi standını gezerken ister istemez yine o üstgeçidi düşündüm. Standın hoşuma gittiğini, Tuzla'da yapılan ve yapılması planlanan teknoloji projelerini hoşuma gittiğini söylemeyelim. Tuzla ilçesi halkı bu hizmetlerden ve teknolojilerden fayda görecek kesinlikle.

Ama sadece Tuzla için değil Kadıköy'den Bakırköy'e Avcılar'dan Beyoğlu'na, Sultanbeyli'den Halkalı'ya İstanbul'un her ilçesi hatta Türkiye'nin her yanı için ne yazık ki geçerli olan bir durum burada da ortaya çıkıyor. Belediyeler engelliler için çeşitli projeler yürütseler de (Tuzla'da da bu tarz projeler var, bunları belirtmek gerekiyor tabii) bunlar yetersiz kalıyor.

Engellilerin yaşadıkları ilçelerde hayatlarını kolaylaştırmak belediyelerin en asli ve birincil görevi. Teknoloji, bilişim, mobilite, e-devlet hepsi çok güzel ama hayatlarının her anında zorluk üstüne zorluk yaşayan engelliler için bu hizmetler bir anlam ifade ediyor mu gerçekten?

Kanımca engelli vatandaşları sıkıntı çeken hiçbir belediyeyi vizyoner diye nitelemek mümkün değil