Donanim 08 KASIM 2008 / 09:20

Önce aklınızı alıyorlar, sonra paranızı çalıyorlar

Bilgisayarlarda güvenliği sağlamak sanki kolaymış gibi, bir de bu işin sahtekârları çıktı başımıza.

Bilgisayarlarda güvenliği sağlamak sanki kolaymış gibi, bir de bu işin sahtekârları çıktı başımıza.

Bilgisayarlarda güvenliğin nasıl sağlanacağı, oldum olası kullanıcıların en çok sorguladıkları ve en az bilgi sahibi oldukları konuların başında gelir. Virüsler, truva atları, casus yazılımlar, oltalar derken şimdi yeni bir tehdit bizzat antivirüs üreticilerinden geldi.


 


Nasıl yani diyenler için hemen olayı açıklayalım: Bir süredir piyasada antivirüs olduğunu iddia eden, ama aslında böyle bir işlevi bulunmayan yazılımlar var. Diyelim ki bilgisayarınızda virüs olduğundan şüphelendiniz ve arama motoruna gidip bedava bir antivirüs yazılımı bulayım dediniz. Arama kutusuna free antivirus gibi bir kelime yazdığınızda, karşınıza doğal olarak bir dolu antivirüs yazılımı çıkıyor. Sahte ürünler de işte bu listenin arasına yerleşiyor.


 


Sahte antivirüs yazılımlarının yaptığı iş şu: Virüslerden kurtarsın diye bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılım, sözüm ona bilgisayarınızda bir virüs taraması yapıyor ve her ne hikmetse yüzlerce virüs buluyor. Daha sonra karşınıza çıkan kocaman uyarı ekranları, “Bu bilgisayar virüs kaynıyor ama bedava halimle bunları temizleyemem, şu siteden tam sürümümü satın alırsan sistemini pırıl pırıl yaparım” diye vaatte bulunuyor. İnanıp da yazılımı satın alırsanız, bekar evine kadın eli değmiş gibi tüm virüsler saniyeler içinde mucizevi bir şekilde temizlenip yok oluyor. Satın almazsanız, bu kez arka planda çalışan program ikide bir durup dururken karşınıza çıkardığı uyarı ekranlarıyla yüreğinize saldığı korkuyu pekiştirmeye devam ediyor. Bu arada satın aldığınız yazılımın aslında sizi virüslerden koruduğu falan da yok. Yani korundum sanıp aslında korunmamış oluyorsunuz ki, bu daha da beter.


 


Bu tarz uygulamalar zaten kullanıcılarda zar zor yerleşen güvenlik bilincini maalesef iyice hasara uğratıyor. Panda Labs’ın yaptığı bir araştırmaya göre bu tuzağa düşen internet kullanıcılarının sayısı 30 milyon, bu işi yapanların aylık kazancı 10 milyon Avro. Bunlar yüzünden kime güveneceğinizi bilememeniz de ayrı bir konu.


 


Neyse ki bu konuda yardımcı olan bazı kaynaklar var. Örneğin http://cleanthe.net/how-to-remove-virus/ web sitesi, sahte antivirüs yazılımlarının peşine düşmeyi kendine iş edinmiş. Benzer bir liste http://www.spywarewarrior.com/rogue_anti-spyware.htm adresinde de mevcut. Bu sitelerde kendini antivirüs olarak tanıtan sahte uygulamaların gerçek yüzünü görebileceğiniz gibi, sahte olduğu tespit edilen yazılımların antivirüslerin adını ve yer aldığı siteleri de öğrenebiliyorsunuz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun