Donanim 25 MAYIS 2010 / 07:04

OLED teknolojisini ucuzlatmak için yeni adım

DuPont, geliştirdiği yeni sistemle OLED ekranları daha hızlı ve ucuza üreteceğini duyurdu.

DuPont, geliştirdiği yeni sistemle OLED ekranları daha hızlı ve ucuza üreteceğini duyurdu.


Düz ekran televizyonlarda çok iyi görüntü veren OLED (organic light-emitting diodes) teknolojisi seri üretim için halen çok pahalı bir teknoloji. Samsung, Sony gibi markaların bu teknolojiyi kullanan televizyonları olsa da, bunlar halihazırda oldukça pahalıya satılıyor. Neyse ki DuPont, OLED televizyonları daha ucuza satabilmenin yolunu bulduğunu açıkladı.

OLED ekranlar LED ekranlara göre çok daha yüksek kontrasta ve enerji tasarrufuna sahip. Ayrıca OLED ekranlar panel aydınlatması için ek ışık kaynağına ihtiyaç duymadıkları için neredeyse kağıt inceliğinde üretilebiliyor. Bu teknolojiyi pazar ilk sunan markalardan Sony, 11 inç OLED monitörüne 2 bin 500 dolar fiyat biçmişti. Ancak fiyat ve ekran genişliği göz önüne alındığında müşteriler bu fiyattan OLED ekranı satın almayı pek de tercih etmemişti.

DuPont ise 50 inç OLED televizyonlarını çok daha uygun fiyata sunabileceğini açıkladı. Şirketin verdiği bilgiye göre 5 yıldır devam eden çalışmalar sonucunda ilk prototipler hazır. Ancak şirket bu ürünlerin satışına ancak 2012 yılında başlayabileceğini duyurdu.

DuPont kullandığı özel baskı sistemiyle 50 inçlik OLED ekranın sadece 2 dakikada üretilebildiğini, bu sayede maliyetleri aşağı çektiklerini belirtti.