Donanim 29 OCAK 2009 / 15:00

Obama'nın BlackBerry'si Microsoft'a dert oldu

ABD Başkanı Barack Obama BlackBerry’sini bir türlü elinden bırakamıyor. Çözüm ise Microsoft'tan geliyor.

ABD Başkanı Barack Obama BlackBerry’sini bir türlü elinden bırakamıyor. Çözüm ise Microsoft'tan geliyor.


Obama’nın cihazla ilgili güvenlik endişelerini, “Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) cihazı elimden alsın da kurtulayım” gibi bir açıklamayla dile getirdiği söyleniyor. Başkan’ın endişelerini dindirmek için Microsoft, en güvenli telefon diye nitelendirdiği General Dynamics’in Sectera Edge cep telefonu ve L3’ün Guardian modelini önerdi. Her iki telefon da birer Windows Mobile cihazı ve yaklaşık 3.300 dolara satılıyor.
 
Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Güvenli Mobil Çevre Taşınabilir Elektronik Cihaz programı (SME- PED) için geliştirilen Sectera Edge akıllı cep telefonu, BlackBerry'nin özelliklerine ilave olarak SIPernet (Gizli İnternet Protokol Ağı) erişimi sunuyor. Bu sayede ekstra gizlilik sağlanacak.
 
BlackBerry bir tüketici elektroniği cihazı, SME-PED cihazları ise sadece özel güvenlik önlemleri alması gereken kişilere sunulan türden bir cihaz. BlackBerry’lerin birçok saldırı faktörü ve lokasyonu var. Ağ işlem merkezindeki tüm bilgiler ABD dışında, Kanada’da toplanıyor. Cihazı veri merkezi ya da hava yoluyla hack'lemek mümkün. SME-PED cihazları ise bu tür hack'lenmeleri önlüyor.
 
SME-PED telefonlar standart GSM operatörleri ile uyumlu. Güvenli ses iletişimi özelliği, Obama’yı arayan kişinin de aynı güvenlikte bir telefona sahip olmasını gerektiriyor. Telefon 1. tip gizli modda iken, herhangi bir aramayı kabul etmiyor. Obama’nın bu aramaları kabul etmesi için dördüncü moda geçmesi gerekiyor. Telefonun dış görünümü de BlackBerry'i andırıyor. Bu sayede Obama'yı BlackBerry'sinden vazgeçirmek çok zor olmayabilir. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun