Donanim 09 EYLÜL 2011 / 15:50

Nvidia’nın Tegra’sı dizüstüne geçiyor

Nvidia’nın tablet bilgisayarlar için geliştirdiği Tegra işlemcisinin 2 yıl içinde dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanması gündemde.Intel’in mobil tarafta Atom işlemcilerle sınırlı kalan yayılmasını fırsat bilen Nvidia’nın Tegra serisi işlemcileri özellikle tablet bilgisayarlarda büyük başarı yakaladı. Nvidia’nın şimdiki hedefinin ise bu işlemcileri dizüstü bilgisayarlara taşıyarak yeni bir form yaratmak olduğu söyleniyor.

Fudzilla.com adlı teknoloji haber sitesinin, Nvidia’nın mobil ürünlerden sorumlu departmanının kaptanından aldığı bilgiler, Tegra’ları 2 yıl içinde dizüstü bilgisayarlarda görmenin mümkün olabileceğini gösteriyor. Tabii bu durumda Asus Transformer gibi tablet ile notebook arası modellerin ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Windows 8 desteğiyle

Tegra’ların dizüstü formundaki bilgisayarları ortaya çıkarması, Windows 8’in pil ile çalışma süresi ve performans bakımından mobil tarafta getireceği avantajlarla birleşerek çok daha verimli bilgisayarların geleceğinin işareti olabilir.

(Ed: Nvidia’nın Tegra işlemcileri, hâlâ hem notebook hem de tablet bilgisayar taşımak zorunda kalan ve her ikisinin de avantajlarını tek bir cihazda arayanlar için iyi bir çözüm sunacak türü ortaya koyacak gibi. Çünkü Nvidia Tegra ile tablet bilgisayar konseptini ne kadar iyi anladığını kanıtlıyor.)