Donanım 15 MART 2016 / 10:10

Nvidia'nın yeni Pascal kartları yakında piyasaya çıkabilir

Yeni GeForce GTX 1080 - GTX 1070 ekran kartlarının Nisan - Mayıs aylarında piyasaya çıkacağı konuşuluyor.

Ekran kartı piyasası bir dönemece girmeye hazırlanıyor. Ekran çözünürlüklerinin artması ve VR teknolojisinin son kullanıcıya ulaşma vaktinin yaklaşmasıyla beraber ekran kartı üreticileri AMD ve Nvidia da yeni nesil ekran kartı hazırlıklarını tamamlamak üzereler. 28 nanometreden 14 / 16 nanometre FinFET teknolojisine geçiş yapılacak olan yeni adımla beraber her iki tarafın da çok ciddi performans sıçraması sunması bekleniyor. Nvidia tarafında yeni GPU'nın adı Pascal olarak birkaç ay öncesinden belirlenmişti.

Nvidia'nın Pascal GPU'larının Nisan veya Mayıs ayında piyasaya çıkacağı konuşuluyor. Beklenenden biraz daha erken olan bu süre içerisinde ne şekilde yol alacağı ise henüz kesinlik kazanmış değil. 16 nanometre FinFET teknolojisiyle üretilecek olan yeni, ilk nesil GPU'larla beraber HBM / HBM2 kullanılıp kullanılmayacağı henüz belirsiz. Kimi kaynaklar kullanılacağını söylerken bazı kaynaklar da GDDRX5'e yer verileceğini belirtiyor. Bizim tahminimiz giriş ve orta seviyesi kartlarda GDDR5 / GDDRX5 belleklere, orta - üst ve üst uç seviye kartlarda ise HBM / HBM2 belleklere yer verileceği yönünde. Nvidia'nın böyle bir teknolojik atlamayı kaçırmayacağını düşünüyoruz.

Amiral gemisi GP100 GPU'sunun aşağıdaki özelliklerle gelmesi bekleniyor:

* Watt başına düşen performans konusunda Maxwell'lere göre hemen hemen 2 kart artış
* DirectX 12 Feature Level 12 ve üstü
* 16 nanometre FinFET üretim teknolojisi
* 4096 bit bellek arabirimi
* NVLink desteği

Yeni kartların tanıtımının Nisan başında gerçekleşmesi beklenirken piyasaya çıkış tarihleri hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun