Donanım 01 EKİM 2015 / 12:59

Nvidia game streaming servisinin adı değişiyor

GeForce Grid olarak bilinen servis, yeni ismi "GeForce Now" ile hizmet vermeye başlıyor.

Bilgisayarlarda oyun oynamak için ciddi bir yatırım yapılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Zaten konsolların hala hayatta olmasının en büyük sebebi de bu: Ucuz donanım. İşlemci parasının yarısına konsolu alıyoruz, oyunları oynuyoruz. Elbette oyun fiyatlarında ciddi bir farklılık var fakat şu an konumuz bu olmadığı için toplam maliyetten bahsetmeyeceğim. Bilgisayar donanımlarının yüksek maliyeti, oyun oynamak isteyen kullanıcıları biraz korkutuyor. Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan ve henüz yaygınlaşma aşamasında olan game streaming servislerine Nvidia'nın bir zamanlar Grid adıyla bilinen game streaming servisi, yoluna yeni adıyla devam ediyor. Şimdi game streaming'in ne olduğundan bahsedelim.Game streaming nedir?

Normalde konsollarımızı alıp televizyonumuza bağlıyoruz, içerisine oyunumuzu takıp, elimize joypad'imizi alıp oynuyoruz. Joypad'den verdiğimiz komutlar konsola gidiyor, konsolda bir güzel işlendikten sonra görüntü televizyona gönderiliyor. Game streaming servisleri ise konsolu buluta taşıyor. Elimizdeki joypad ile görüntü almak için kullandığımız televizyon, konsolun kendisinden çok çok daha düşük maliyetli bir cihaza bağlanıyor. Bu düşük maliyetli cihaz, joypad'den gelen veriyi bulut sunucularına gönderiyor. Bulut sunucularında işlenen komutlar, bir YouTube videosu gibi az önce bahsettiğim ara cihaza gönderiliyor. Ara cihaz da yine YouTube'dan video oynatır gibi görüntüyü televizyona yansıtıyor. Böylece hem kendi sistemimizden çok daha güçlü makinelerde oyun oynama imkanı buluyoruz, hem de enerji, gürültü (soğutma için) ve donanım masraflarını çok ciddi anlamda kısmış oluyoruz. Sony'nin PlayStation Now servisi de buna bir örnek. Düşük maliyetli sistem, joypad ve televizyon, hepsi bir arada olarak PS Vita sisteminde kullanılabiliyor. Elbette ki game streaming servislerinden faydalanabilmek için ciddi bir internet hızına ve düşük gecikme süresine ihtiyacımız var.

GeForce NowGeForce Now ile beraber Nvidia, 1080p çözünürlüğünde 60 fps akıcılıkta, yaklaşık 50 oyununu stream ediyor olacak. Sony'nin PS Vita'sı gibi Nvidia da Shield serisi Android cihazlarını kullanıyor olacak. İngiltere'de 7.5 pound, Amerika'da 8 dolar, Avrupa'da 10 euro ve Japonya'da 950 yen aylık ücreti bulunan GeForce Now, Nvidia'nın Avrupa'ya da getirmeye karar verdiği Shield Android TV cihazında da çalışabilecek. İngiltere'de bu cihaz 150 pound'luk fiyat etiketine sahip olacak.

Ek bilgi: Nvidia'nın Shield cihazları, Nvidia ekran kartlı bilgisayarları sunucu olarak kullanarak ev ağı içerisinde game streaming yapmaya olanak sağlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun