Donanim 24 OCAK 2011 / 09:18

Nvidia’nın 4 çekirdekli ‘Tegra 3’ yongası yola çıktı

Mobil cihazlara 4 çekirdekli işlemci geliyor!

CES 2011’de dikkatleri üzerine çeken Tegra 2’nin pabucu dama atılmak üzere. Grafik işlemcileriyle bilinen Nvidia, tablet ve akıllı telefonlar için ürettiği yongaları birkaç adım öteye taşımaya hazırlanıyor. Tegra 3’ün tam 4 çekirdekli olması bekleniyor. Nvidia’dan Tegra 3'ün piyasaya çıkış tarihiyle ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi ancak Softpedia’da yer alan bir habere göre, Nvidia yeni işlemcisini 14 Şubat’ta Barselona’da gerçekleştirilecek Dünya Mobil Kongresi’nde (Mobile World Congress) tanıtabilir.Hexus’la bir röportaj gerçekleştiren Nvidia’nın Tegra Genel Yöneticisi Mike Rayfield, Tegra 3’ün çıkış tarihiyle ilgili detay vermese de yeni yonganın yolda olduğunu onayladı. Bunun yanında Rayfield, rakiplerinin ilk çift çekirdekli işlemciyi ürettiği sırada dört çekirdekli işlemciyi piyasaya tanıtacaklarını belirtti.

Yapılan açıklamalar akıllı telefon ve tabletler için 4 çekirdekli işlemcinin pek de uzakta olmadığını gösteriyor. Oysa CES 2011’de çift çekirdekli işlemcili mobil cihazlar için ne kadar da heyecanlanmıştık. Tegra 2 ile çift çekirdekli Motorola Xoom ve dünyanın ilk çift çekirdekli akıllı telefonu LG Optimus 2x bunların en öne çıkanlarıydı.Analistlere göre, bu yılsonuna kadar dört çekirdekli işlemciye sahip mobil bir cihazın piyasaya çıkması kimseyi şaşırtmamalı. Mobil cihazlara gelen talebin piyasayı bu denli tetiklemesi işlemci gelişimini de oldukça hızlandırıyor. Bunun yanında Nvidia grafik işlemcilerde elde ettiği 'daha küçük yerde daha fazla işlem' tecrübesi mobil cihazlara taşımayı başarıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun