Donanim 08 KASIM 2010 / 15:34

Nükleer sızıntı santralin kapanmasına neden oldu

ABD'de yaşanan olay halkın sağlığı açısından şimdilik bir tehlike oluşturmuyor.

ABD'de yaşanan olay halkın sağlığı açısından şimdilik bir tehlike oluşturmuyor.


ABD’nin Vernon kasabasında yer alan Vermont Yankee nükleer santralinde dün itibariyle radyoaktif su sızıntısı meydana geldi.  Sızıntı santralin kapanmasına neden olurken Nükleer Düzenleme Komisyonu’na göre durum şimdilik halk için bir tehdit oluşturmuyor.

Pazar günü akşam saat 7 gibi ortaya çıkan bu olayda, dakikada 60 damla radyoaktif sızıntı meydana geldiği tespit edildi. Reaktör sisteminin dolaşım parçası olan borudan geldiği tespit edilen radyoaktif sızıntı karter pompasıyla toplanarak sisteme geri yollandı.

Neden kaynaklandığı bilinmeyen sızıntı şimdilik halk için bir tehlike oluşturmuyor. Sızıntının geldiği boruyu tamir etmek için santral alanına 13 saat sonra girebilen teknisyenler, şimdilerde tamir süreciyle uğraşırken santralin ne kadar süre kapalı olacağına da karar verecek.

Bu olayla birlikte aynı saatlerde bir de New York’un kuzey kısmında yer alan Entergy Corporation’a ait bir başka nükleer elektrik santralinde bir patlama oldu. Bu olayda, santraldeki bir transformatörün patlaması santral reaktörlerinden birinin acil olarak kapanmasına neden oldu.

Kimsenin yaralanmadığı ve herhangi bir radyoaktif sızıntının yaşanmadığı bu olayın diğeriyle aynı saatlerde meydana gelmesi ise tamamen tesadüf. Patlama sebebi bulunana kadar bu nükleer reaktörün faaliyet göstermeyeceği belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun