Donanim 28 OCAK 2011 / 08:13

Nokia ve LG 4. çeyrek sonuçlarını açıkladı, rakamlar yerlerde sürünüyor

Nokia ve LG'nin son çeyrek performansı yerlerde sürünüyor

Cep telefonu satışlarında yüzde 15, kârlılıkta yüzde 93 azalma. Uh-oh...2010 yılı LG ve Nokia için unutulmayacak bir yıl olmaya devam ediyor. Açıklanan son çeyrek sonuçlarına göre şirket 2009 yılında 361,9 milyar won olarak açıklanan zararını bu yıl 256,4 milyar won (yaklaşık 223 milyon dolar) seviyesine indirmeyi başardı, ama yine de zarar etmeye devam ediyor . LG ev eğlencesi sistemlerinde satışlar yüzde 16 artmasına rağmen rekabetten kaynaklanan fiyat indirimleri nedeniyle şirket bu alanda da zarar etmeyi sürdürdü.

LG Mobile tarafı da bir önceki çeyreğe kıyasla satışlarını 8 artırmış olsa da 2009'a oranla yüzde 14,7'lik bir düşüşten kurtulamadı ve dünya genelinde 5. sıraya gerileyerek RIM'in arkasında yer aldı. Şirket umudunu Optimus 2X, Optimus Black ve optimus 3D gibi ürünlere bağlamış durumda.Gelelim Nokia'ya... Bir zamanlar cep telefonları ikinci el piyasasında altın muamelesi gören Finli üreticinin akıllı telefonlardaki pazar payı geçtiğimiz yıla göre satışlar artmasına rağmen piyasaya giren yeni oyuncuların gösterdiği performans nedeniyle yüzde 31'e geriledi. Geçen yıl bu oran yüzde 40 civarındaydı.Bu arada yeni Nokia CEO'sunun bu aralar önemli bir stratejik değişim duyurusu yapacağı konuşuluyor. Birçoğu da bunu Nokia'nın Android tabanlı cep telefonu üretmeye başlayacağı şeklinde yorumluyor. Bakalım altından ne çıkacak...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun