Donanim 30 TEMMUZ 2012 / 16:37

Nokia PureView fotoğraf algısını değiştirecek mi?

Nokia Türkiye, ünlü fotoğrafçıların Pure View 808 kullanarak çektikleri fotoğrafları resmi Facebook sayfasından yayınlarken , kullanıcıların detaylara bakarak fotoğrafın ne olduğunu tahmin edeceği bir yarışma düzenleyerek Nokia 808 PureView kazanma şansı tanıyor.Nokia 808 PureView standart (2/3, 5 ve 8 megapiksel) çözünürlüklerde yedi piksellik bilgiyi bir piksele sıkıştırmak suretiyle kullanıcıların yüksek kaliteli kareler elde etmesini sağlıyor. Böylece yüksek çözünürlüklerde (maksimum 38 megapiksel) görüntüleri yakalamak, netlikten ödün vermeden zoom yapmak, keserek yeniden boyutlandırmak ve görmek istediğiniz detaylara odaklanmak mümkün oluyor. Kamera arayüzü de yeniden tasarlanan cihazda kompakt kameralarda bulunan beyaz dengesinden parlamaya, görüntü doygunluğundan geniş diyafram açıklığına tüm seçenekler var.

Yeni teknolojiyi fotoğraf sanatçılarından İzzet Keribar ve Faruk Akbaş da denerken, bu çalışmalar Nokia Türkiye Facebook yayınlanmaya başlandı.

Yeni teknoloji deneyen İzzet Keribar deneyimini;
“Profesyonel olarak çalışan bir fotoğrafçı olarak, telefonla fotoğraf çekmek bugüne kadar bana hep komik gelmiştir. Tamam, gezi, seyahat, hatıra fotoğrafları, için kabul edilebilir derecede iyi fotoğraf çeken birçok cihaz gördüm, denedim. Ama bunlar bana hep amatör işler olarak göründü. Herkesin fotoğrafçı olması gerekmezdi zaten.

Ne var ki bu düşüncelerim Nokia 808 Pureview’u tanıdığım zaman tamamen değişti. İstediği kadar kaliteli ve megapikseli yüksek olsun, bir telefon, gerçek anlamda bir fotoğraf makinesinin yerine geçebilir miydi? Hızla gelişen yüksek teknoloji sayesinde artık öyle olabileceğine gerçekten de inanıyorum. Düşünün, tüm ışık koşullarında istendiği gibi ayarlanabilen, çözünürlüğü ve ISO’sı değişken, artı-eksi müdahalesi olan, beyaz dengesi ayarı olan, ayrıca olağanüstü bir zoom barındıran ve objektifi Zeiss’ta imal edilen mucizevi bir oyuncaktan söz ediyorum. 41 MP mi? Bu bir şaka olmalı demiştim ilk gördüğümde... Ama şaka değildi. En gelişmiş fotoğraf makinelerinde bile rastlanmayan bir çözünürlük. Yeni lanse edilen ve deneme fotoğraflarını büyük bir heyecanla çektiğim Nokia 808 Pureview hiç de oyuncak değil. En titiz fotoğrafçıları dahi sevindirecek birçok özelliğe sahip harika bir cihaz.”

şeklinde özetledi.Pure View'ü deneyen bir diğer fotoğrafçı Faruk Akbaş görüşlerini bu şekilde özetledi;
“Fotoğraf çekmeyi seviyor olabilirsiniz ama fotoğraf makinenizi her an yanınızda taşıyamazsınız. Nokia 808 PureView işte tam da bu noktada hayatınızı kolaylaştırıyor. Fotoğraf makinelerinde olan birçok fotoğraf ayarını kolay bir arayüz üzerinden yapabildiğiniz Nokia 808 PureView, 41 MP sensörüyle fotoğraf dünyasında çıtayı yükseltiyor.”

Doğru tahmin et  Nokia PureView kazanNokia Türkiye, Facebook üzerinde düzenlediği yarışmayla, ayrıntıları yakalayabilen yarışmacılarına PureView 808 kazanma şansı tanıyor.

Nokia’nın  Facebook sayfasındaki “Hayat Detaylarda” uygulamasından üzerinden ulaşılan yarışma, katılan takipçilerine fotoğraftaki detaylara odaklanarak neye ait olduğunu tahmin edebilmeleri durumunda 4 adet Nokia 808 PureView’dan birini kazanma şansı tanıyor.

Her gün en fazla beş tahmin yapma hakkı olan yarışmacılar yarışma bağlantısını sayfalarında paylaştıkça günde 5’e kadar yeni tahmin hakkı kazanabiliyorlar. Ayrıca bağlantıyı ne kadar çok paylaşırlarsa, fotoğraf “zoom-out” oluyor ve daha fazla ayrıntı görerek daha doğru tahmin yapabiliyorlar. Yarışmaya katılan herkes 1 çekiliş hakkı elde ederken, doğru tahmin yapanların çekiliş hakkı 10 kat artıyor.

15 Ağustos’a kadar devam edecek olan Nokia “Hayat Detaylarda” yarışması hakkında daha fazla bilgi için, Nokia Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun