Donanim 19 ARALIK 2008 / 07:55

Nokia cep telefonlarını yüzde 99 ucuza mal etmenin yolunu buldu

Şirket NoTA denilen modüler bir yaklaşıma yatırım yapıyor. Böylece cep telefonu geliştirmede yüzde 99’a varan tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

Şirket NoTA denilen modüler bir yaklaşıma yatırım yapıyor. Böylece cep telefonu geliştirmede yüzde 99’a varan tasarruf sağlamayı amaçlıyor.


Cep telefonu tasarlayıp üretmek fazlasıyla maliyetli bir süreç. Nokia, yaptığı çalışma, testler, geliştirme ve üretimler sonucu tek bir cep telefonu modeli yaratmanın 220 milyon doları bulabileceğini söylüyor.


 Cep telefonu üreticisi şirket, “NoTA” (Terminal yapıdaki ağ) süreci ile cep telefonu üretimine modüler yaklaşmayı planlıyor. Nokia, NoTA sürecinin sonunda cep telefonu yapım sürecinin üçte iki kısalacağını ve toplam maliyetin yüzde 99 azalacağını tahmin ediyor. Şirket bu kapsamda NXP Semiconductors ile işbirliği yapıyor.

NoTA, yeni donanım ve yazılım fonksiyonlarına geçişi kolaylaştırıyor. Böylece geliştiriciler tasarımlarını hızla güncelleyebiliyor. Her altsistemin ayrı ayrı geliştirilebilmesi sayesinde tasarımın diğer bölümleri işlemlerden etkilenmiyor.

Şirketler NoTA’nın pazara; yüksek ölçeklenirlik, yeni özelliklere daha kolay entegre olabilme kolaylığı ve zaman kazandıracağı görüşünde. Sürecin yaygın kullanılabilir hale gelmesi ne kadar sürecek bilinmez ama NoTa şimdiden Japon cihaz üreticilerinden büyük ilgi görmeye başladı.